PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Morawiecki: Rosja uderzyła w bezpieczeństwo żywnościowe

Morawiecki: Rosja uderzyła w bezpieczeństwo żywnościowe

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-22 17:30:00
Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem zapewnił, że Polska pomoże Słowacji uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

Rosja, rozpoczynając wojnę na Ukaranie, uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, doprowadziła do gigantycznej inflacji – powiedział premier. Wskazywał, że Polska jeszcze w tym roku będzie niezależna od rosyjskiego gazu.

Morawiecki zapowiada uniezależnienie od rosyjskiego gazu

Mateusz Morawiecki, na wspólnej konferencji prasowej z szefem słowackiego rządu, wskazywał, że podstawową intencją Władimira Putina jest odbudowa imperium rosyjskiego.

,,Poszerzenie strefy wpływów na Polskę, Słowację, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię to cel, który byłby realizowany zaraz po zwycięstwie na Ukrainie" – ocenił premier.

,,Rosja nie rozpoczęła tylko wojny na Ukrainie, wojny militarnej. Rosja jednocześnie uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, Rosja doprowadziła także do gigantycznej inflacji" – wskazywał szef polskiego rządu.

Jego zdaniem, używanie instrumentów ekonomicznych i surowcowych to zaplanowane działanie, mające na celu destabilizację gospodarczą Europy i zburzenie europejskiej gospodarki.

,,Dlatego Słowacja pokazuje tutaj znakomitą postawę" – oświadczył Morawiecki, zwracając uwagę, że zależność Słowacji od rosyjskiego gazu jest większa i groźniejsza, niż w przypadku Polski.

Wskazywał, że Polska jeszcze w tym roku będzie niezależna od rosyjskiego gazu.

,,Słowacja ma trudniejszą pozycję, ale rozmawialiśmy bardzo konkretnie o tym, jak wraz z otwarciem interkonektora gazowego między Polską a Słowacją, pomoc Słowacji uniezależnić się także od rosyjskiego gazu. Na tym polega prawdziwa solidarność. Zrobimy to. Obiecałem panu premierowi tego typu wsparcie" – dodał.

Morawiecki

Czytaj też: Holandia od początku wojny zapłaciła 1,5 mld euro za rosyjski gaz

PAP/fot.KPRM,Krystian Maj


Autor: Świat Rolnika

Monika Przeworska: Europę czeka kolejny kryzys migracyjny


Autor: Oliver Pochwat

Grzegorz Chocian: W interesie Polski jest retencjonowanie wody


Autor: Polska Agencja Prasowa

Edward Siarka: Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie


BULT SMOGOWICZE