PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Michał Urbaniak: Rolniczy handel detaliczny to dobry kierunek

Michał Urbaniak: Rolniczy handel detaliczny to dobry kierunek

Autor: Oliver Pochwat 2022-01-04 08:00:00
Michał Urbaniak

Michał Urbaniak, poseł na Sejm RP z ramienia Konfederacji w wywiadzie dla ŚwiatRolnika.info wypowiedział się na temat zmian w rolniczym handlu detalicznym.

Zdaniem Posła kierunek zmian jest słuszny, ponieważ nowe prawo wprowadza swobodę w sprzedaży swoich produktów, jednakże jego zdaniem, niewielu rolników będzie mogło skorzystać z takiej formy sprzedaży. Michał Urbaniak uważa, że podniesienie kwoty wolnej od podatku w ramach nowelizowanej ustawy to również dobra zmiana.

ŚwiatRolnika.info: Sejm przyjął zmiany w rolniczym handlu detalicznym, stąd pytanie: Jak Pan ocenia te zmiany? Czy rolnicy rolnicy skorzystają? Czy te zmiany nic nie zmienią?

Michał Urbaniak: Mam pozytywne zdanie, jeślirolniczy handel detaliczny 001 chodzi o kierunek. Zmiany pozwalają na większą swobodę, by sprzedawać swoje produkty. Natomiast wiemy, że jest to śladowy procent handlu w rolnictwie, bardzo niewielu rolników będzie mogło korzystać z takiej formy sprzedaży. Składa się na to kilka powodów. Pierwszym jest szara strefa, która istnieje od dziesiątek, jak nie od setek lat. Drugi to kwestia tego, że rolnicy to wbrew pozorom zabiegani ludzie. Jednocześnie zająć się gospodarstwem i sprzedażą, to bywa problematyczne. Bywa to problematyczne, nawet dla całej rodziny.

ŚwiatRolnika.info: Znowelizowana ustawa w celu ułatwienia prowadzenia rolniczego handlu detalicznego, podnosi kwotę wolną podatku z 40 tysięcy, do prawie stu tysięcy złotych. Czy z drugiej strony nadal to nie jest za mało?

Michał Urbaniak: Jest to pozytywne. Nie jest to tak mało pieniędzy, jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku. Pytanie jest, jaka powinna być górna granica? To jest moim zdaniem ustawa przygotowana dla rolników „nie za dużych”, więc sto tysięcy to bardzo przyzwoita kwota. Warto się teraz zastanowić nad jeszcze jednym problemem, czy kwota wolna dla działalności rolniczej średniej i większej nie powinna być wyższa?

Czytaj również: Rolniczy handel detaliczny ułatwiony; Sejm uchwalił ustawę

fot.twitter/urbaniak_michal


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kaczyński do rolników: Nie da się zrekompensować wszystkich strat


Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Możemy być delikatnymi optymistami


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk zapewnia: Nasz kraj ma duże nadwyżki produkcyjne


BULT SMOGOWICZE