PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Kowalczyk: priorytety to walka z ASF, ubezpieczenia rolne, holding spożywczy

Kowalczyk: priorytety to walka z ASF, ubezpieczenia rolne, holding spożywczy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-12 07:34:41
Kowalczyk

Minister Kowalczyk wziął udział w środowym posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa. Przedstawił na nim swoje priorytety w kierowaniu resortem. 

Wicepremier poinformował, że najważniejszymi wyzwaniami dla ministerstwa rolnictwa na najbliższy okres są walka z afrykańskim pomorem świń, zbudowanie systemu ubezpieczeń rolnych i uruchomienie holdingu spożywczego. Podkreślił przy tym, że sposób na walkę z ASF to nie tylko wybijanie dzików, ale też przestrzeganie zasad bioasekuracji. W tym miesiącu – jak wskazał – powinny być napisane przez rolników plany bioasekuracji, ale także powinny zostać wykonane ogrodzenia, zabezpieczenia pasz, położone maty dezynfekcyjne.

Wyzwania dla ministerstwa rolnictwa

Minister wziął udział w środowym posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa, na którym m.in. przedstawił swoje priorytety wKowalczyk problemy kierowaniu resortem rolnictwa. Poinformował, że najważniejszymi wyzwaniami dla ministerstwa rolnictwa na najbliższy okres są walka z afrykańskim pomorem świń, zbudowanie systemu ubezpieczeń rolnych i uruchomienie holdingu spożywczego.

Wielkim wyzwaniem jest afrykański pomór świń. Przygotowujemy rozwiązania, które skutecznie eliminowałyby źródło choroby, a więc mocno chcemy regulować populację dzików.

– powiedział Kowalczyk.

Wyjaśnił, że chodzi nie tylko o proponowanie nagród za odstrzał dzików, ale także wprowadzenie sankcji za jego brak. Dodał, że resort rolnictwa wraz z resortem środowiska pracuje nad sposobem liczenia dzików, aby był on obiektywny. Wicepremier zaznaczył, że nie należy się spodziewać 100 proc. redukcji choroby.

Kowalczyk podkreślił przy tym, że sposób na walkę z ASF to nie tylko wybijanie dzików, ale też przestrzeganie zasad bioasekuracji. W tym miesiącu powinny być napisane przez rolników plany bioasekuracji, ale także powinny zostać wykonane ogrodzenia, zabezpieczenia pasz, położone maty dezynfekcyjne.

Minister zapowiedział zmianę kwot rekompensat za zaprzestanie hodowli. Mają być one zwiększone wielkokrotne, bo obecnie są "symboliczne" i nie rekompensują utraconych dochodów. Będzie też pomoc przy odnowieniu stad i wznowieniu hodowli.  Wskazał, że kolejnym wyzwaniem są ubezpieczenia rolne.

Ideałem byłoby, żeby to był system powszechny, choć, do dyskusji, czy obowiązkowy. On musi być przede wszystkim kompleksowy, jeżeli chodzi o rodzaje szkód, i bezpieczny dla rolników i zakładów ubezpieczeniowych.

– stwierdził Kowalczyk.

Jak mówił, w tym celu będą tworzone ubezpieczenia wzajemne. W ustawie budżetowej na 2022 r. na ubezpieczenia rolne w 2022 r. jest w sumie ponad 1,4 mld zł, dodatkowo na rekompensaty z tytułu klęsk żywiołowych 3 mld zł.

Dysponując prawie 4,5 mld kwotą można pomyśleć o zbudowaniu systemu ubezpieczeń, z możliwością dopłat 65 proc. kwoty składki, wtedy można pokusić się o ubezpieczenia od wszystkich ryzyk łącznie z suszą.

– tłumaczył szef resortu rolnictwa.

Kolejnym zadaniem jest zbudowanie państwowego holdingu spożywczego, który mógłby łamać zmowy cenowe. Kowalczyk dodał, że chciałby, by holding zaczął działać "do sezonu owoców miękkich".

Minister wymienił też inne problemy, którymi będzie zajmował się resort, jak ceny nawozów, rynek wieprzowiny, owoców miękkich czy odbudowa małego lokalnego przetwórstwa.

Kowalczyk o planie strategicznym WPR

Szef resortu rolnictwa zapytany o plan strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przypomniał, że dokument jest po dwóch turach konsultacji społecznych, niektóre ze zgłoszonych uwag zostały w nim uwzględnione. Obecnie plan strategiczny został złożony do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdyż ocena środowiskowa jest niezbędna, by móc go przedłożyć Komisji Europejskiej. Dodał, że resort ma zamiar dostarczyć go Komisji przed 1 stycznia 2022 r. i raczej nie spodziewa się by KE wniosła do niego istotne zmiany.

Czytaj także: Henryk Kowalczyk dla SwiatRolnika.info: Spółdzielczość rolna to znakomity sposób organizowania się rolników

fot.pixabay.com


Andrzej Gantner: Produkcja żywności w Polsce nie została ograniczona

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-28 13:30:00

Dworczyk: Efektywny transport zboża z Ukrainy wymaga czasu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 23:00:00

Piotr Lisiecki: Polska nigdy nie będzie wolna od ptasiej grypy

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-27 19:00:00

BULT SMOGOWICZE