PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Kosiniak- Kamysz: Trzeba uruchomić całe Stronnictwo na nowo

Kosiniak- Kamysz: Trzeba uruchomić całe Stronnictwo na nowo

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-21 17:09:00
Kosiniak- Kamysz

Dzisiaj w Katowicach prezes PSL Władysław Kosiniak- Kamysz powiedział, że ma poczucie, aby po przerwie spowodowanej lockdownem, uruchomić całe Stronnictwa na nowo.

Tego dnia w stolicy woj. śląskiego odbywał się zjazd wojewódzkich struktur partyjnych. Jak zaznaczył lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, to ostatni, szesnasty regionalny zjazd partii, po którym za dwa tygodnie, 4 grudnia br. w Warszawie odbędzie się kongres PSL.

Jesienne zjazdy Ludowców pozwoliły na policzenie aktywów partii

Wrzesień, październik, listopad – to był czas bardzo intensywny: zjazdy gminne, powiatowe, wojewódzkie. Przejechałem wszystkie te zjazdy, byłem na wszystkich spotkaniach. Mam takie poczucie uruchomienia, po tej przerwie związanej z lockdownem w ub. roku, całego Stronnictwa na nowo.

– ocenił prezes partii.


Pójście na spotkania – to jest ożywcze dla całej struktury, również tutaj, w woj. śląskim. Cieszę się, że jesteśmy tutaj wspólnie, ze Ślonzokami Razem, z Unią Europejskich Demokratów, z naszymi koalicjantami – tu w woj. śląskim i w kraju.

– dodał.

Wskazał też, że jesienne zjazdy pozwoliły na policzenie aktywów partii – liczby mają zostać podane na kongresie.
Ale nie ma drugiej takiej partii, patrząc na wyborcze maratony w innych, w której byłby tak wielki udział: to są dziesiątki tysięcy osób, które wzięły udział w kampanii sprawozdawczo-wyborczej.

– zaakcentował Kosiniak- Kamysz.

Kosiniak- Kamysz: Będziemy stawiać na energię prosumencką

Jak zapowiedział Kosiniak-Kamysz, ważnymi hasłami programowymi, które wybrzmiewały mocno na regionalnych zjazdach, a zostaną zaproponowane na kongresie, będą zachowanie warunków wsparcia dla energetyki prosumenckiej, a także zmiany ustawy o finansowaniu samorządów.Kosiniak Kamysz1 21.11.21

Przy poszanowaniu wartości, tradycji, jaką jest górnictwo na Górnym Śląsku, zachowaniu tego, co możliwe i polepszaniu pracy górników, wiemy dobrze, że nie ma alternatywy dla odnawianych źródeł energii, że bez nich prąd będzie bardzo drogi. Już dziś miliony ton węgla są niestety sprowadzane z Rosji, przeciwko czemu protestujemy od dawna.

– podkreślił lider Ludowców.

Trzeba postawić na zieloną energię, na energię prosumencką – ona się bardzo dobrze rozwija. Obawiamy się, że procedowana w Sejmie ustawa zablokuje rozwój OZE. My w Senacie będziemy chcieli ją zablokować, aby te warunki dotacji, rozliczania się z zakładem energetycznym, pozostały na niezmienionych warunkach przynajmniej jeszcze przez kilka lat.

– zadeklarował.

Zdaniem prezesa partii PSL jest silnie reprezentowany w samorządach

Wskazał też, że PSL to partia samorządowa, mająca w samorządzie silne oparcie.
Jesteśmy i w powiatach i w gminach i w województwach. Często jesteśmy jedynym ugrupowaniem, które jest w stanie wystawić na terenach wiejskich kandydata przeciwko partii rządzącej. Ale samorząd musi mieć stabilne finansowanie.

– stwierdził.

Domagamy się zmiany ustawy o finansowaniu samorządów. Subwencja oświatowa powinna w 100 proc. pokrywać wydatki na wynagrodzenia nauczycieli i chcemy zagwarantować udział VAT-u na realizację zadań samorządowych. Zwrot VAT od inwestycji samorządowych powinien być rzeczą naturalną i wpisaną jak najszybciej.

– uznał.

Zastrzegł, że to tylko część aktualnych postulatów programowych. Oprócz aktualnych postulatów programowych mają także te dot. zdrowej, zielonej żywności i zerowego VAT-u na zdrową żywność. Prezes PSL twierdzi, że to cały blok rozwiązań dotyczących polskiej wsi, rolnictwa i konsumentów.

Już przygotowujemy listy; stawiamy mocno na kobiety, mówimy o kołach gospodyń wiejskich, ale też o kobietach w miastach. Jesteśmy gotowi do wyborów parlamentarnych – i tutaj nasza propozycja listy centrowej, umiarkowanej, o którą będziemy zabiegać. Dwa bloki na opozycji – nie jedna lista. Jedna lista nie dała efektu w wyborach europejskich: trzeba wyciągnąć z tego wnioski.

– podsumował Kosiniak-Kamysz.

Czytaj także: Import odpadów pod kontrolą

źródła: PAP, fot. TT, nowePSL