PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Henryk Kowalczyk: Nie zastanawiam się nad powrotem Piątki dla zwierząt

Henryk Kowalczyk: Nie zastanawiam się nad powrotem Piątki dla zwierząt

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-21 09:28:24
Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk stwierdził, że nie zastanawia się nad powrotem tzw. Piątki dla zwierząt, w takiej formie, jaka była wcześniej.

Według wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, proponowany zapis pozwalający na odbieranie zwierząt od rolników był nie do przyjęcia. Kowalczyk pytany w piątek w Polski Radiu 24 czy zastanawia się nad powrotem do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, tzw. piątki dla zwierząt wskazał: "Nad tą formą, która była poprzednio nie zastanawiam się".

Wicepremier Kowalczyk o piątce dla zwierząt

Henryk Kowalczyk powiedział, że zapis, który wtedy pozwalał na odbieranie zwierząt przez organizacje pozarządowe od rolników był nie do przyjęcia. "Oczywiście należy zwracać na to uwagę, zgłaszać do weterynarii, która jest uprawnioną inspekcją, ale nie może taki zapis, który był proponowany być zapisem ustawowym, bo wtedy mielibyśmy dużo więcej nadużyć, niż mamy teraz, a teraz też się zdarzają" - powiedział wicepremier.Henryk Kowalczyk 01

Zaproponowana w ub. roku przez PiS tzw. piątka dla zwierząt to przepisy zawarte w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, m.in. zakazujące hodowli zwierząt na futra i ograniczające ubój rytualny. Rozwiązania te wywołały protesty środowisk rolniczych.

W noweli przewidziano też rozwiązanie polegające m.in. na wprowadzeniu możliwości asysty policji lub straży gminnej podczas odbierania zwierzęcia przez organizację społeczną.

Henryk Kowalczyk i „Piątka Dla Zwierząt’

Senat wprowadził do nowelizacji poprawki, ale nie zostały one poddane pod głosowanie w Sejmie, a więc nie mógł zakończyć się proces legislacyjny noweli.

We wrześniu 2020 roku 15 posłów PiS zostało zawieszonych w prawach członka partii po głosowaniu, mimo dyscypliny partyjnej, przeciwko projektowi "Piątki dla zwierząt". Był wśród nich Henryk Kowalczyk, a także ówczesny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który w efekcie odszedł ze stanowiska. W listopadzie ub. r. cała piętnastka została przywrócona w prawach członków partii.

W październiku zeszłego roku prezes PiS Jarosław Kaczyński był pytany w radio RMF FM, czy wróci do projektu tzw. piątki dla zwierząt. "Pewne elementy tego przedsięwzięcia były troszeczkę wyprzedzające obecny stan świadomości i dlatego trzeba było spojrzeć na to inaczej" – odpowiedział.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk chce poprawić sytuację zwierząt w schroniskach

PAP/fot.twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ardanowski: Przez wojnę w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa


Autor: Polska Agencja Prasowa

Wojciechowski: Ukraina powinna miesięcznie eksportować 5 mln ton zboża


Autor: Sebastian Wroniewski

Ardanowski: Zielony Ład należy natychmiast zawiesić


BULT SMOGOWICZE