PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Dworczyk: Minister rolnictwa odrolnił działkę pod inwestycje w Ząbkowicach Śląskich

Dworczyk: Minister rolnictwa odrolnił działkę pod inwestycje w Ząbkowicach Śląskich

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-15 15:30:57
Dworczyk

Minister rolnictwa podpisał decyzję o odrolnieniu 120-hektarowej działki w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku – poinformował szef KPRM minister Michał Dworczyk.

W miejscu 120-hektarowej działki trwają już prace przygotowawcze m.in. przekładana jest sieć gazowa. Na działce ma powstać EuroPark – strefa inwestycyjna dla przedsiębiorców. EuroPark powstaje na terenie należącym do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a w powstanie tej inwestycji zaangażowana jest też Agencja Rozwoju Przemysłu. Bezrobocie na koniec 2021 roku w powiecie ząbkowickim wynosiło 8 proc. W miejscu 120-hektarowej działki trwają już prace przygotowawcze m.in. przekładana jest sieć gazowa.

Michał Dworczyk zapowiada budowę Europarku

Szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też posłem PiS ziemi wałbrzyskiej, w sobotę na konferencji prasowej w Ząbkowicach Śląskich przekazał informację, że minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w środę podpisał decyzję o odrolnieniu działki. Wyjaśnił, że otwiera to drogę do inwestycji w EuroPark – strefę inwestycyjną dla firm i przedsiębiorców.

„Ostrożnie szacując te inwestycje i przedsięwzięcia w tej strefie mogą dać tysiąc miejsc pracy, co z punktu widzenia mieszkańców Ząbkowic i całego naszego regionu jest bardzo dobrą informacją. Wierzymy, że wpłynie to na jakość życia mieszkańców naszego regionu. Wiele osób jeździ do pracy do Wrocławia, wierzymy, że będą mogły znaleźć dobrze płatną pracę w EuroParku” – powiedział Dworczyk.

Dodał, że w miejscu 120-hektarowej działki trwają już prace przygotowawcze m.in. przekładana jest sieć gazowa. Strefa będzie znajdować się w sąsiedztwie nowej trasy ekspresowej S8, która powstaje pomiędzy Wrocławiem a granicą państwa z Czechami.

Spółka zarządzająca EuroParkiem z kapitałem 140 mln zł

Pochodzący z Ząbkowic Śl. poseł PiS Marcin Gwóźdź dworczyk poinformował, że niedługo zostanie powołana spółka zarządzająca EuroParkiem, która będzie miała kapitał zakładowy w kwocie 140 mln zł.

„To wielki skok rozwojowy dla powiatu ząbkowickiego. Wspólnie ze stroną rządową piszemy nowy rozdział dla tego obszaru Dolnego Śląska. Dotyczy to nie tylko powiatu ząbkowickiego, ale też powiatu dzierżoniowskiego, kłodzkiego. Wspólnie z budową trasy S8 będzie to strzał w przysłowiową dziesiątkę” – powiedział poseł Gwóźdź.

Burmistrz Ząbkowic Śl. Marcin Orzeszek poinformował, że już w przyszłym tygodniu zostanie wyłożony do wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. „Myślę, że rada miejska już w maju będzie mogła uchwalić ten plan. Nie sądzę, by był z tym jakiś problem” – powiedział burmistrz.

Jak poinformował minister Michał Dworczyk, EuroPark powstaje na terenie należącym do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a w powstanie tej inwestycji zaangażowana jest też Agencja Rozwoju Przemysłu. Bezrobocie na koniec 2021 roku w powiecie ząbkowickim wynosiło 8 proc.

Czytaj też: Kolejne bezpłatne grunty z KOWR zostały przekazane samorządom

 PAP/fot.fb Marcin Gwóźdź/fot.kowr.gov.pl