PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Ardanowski o Zielonym Ładzie: Nielogiczne i skandalicznie szkodliwe

Ardanowski o Zielonym Ładzie: Nielogiczne i skandalicznie szkodliwe

Autor: Świat Rolnika 2022-07-13 12:30:00
Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski był gościem Radia Maryja, gdzie na antenie odniósł się do prób wprowadzania Europejskiego Zielonego Ładu.

Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP i były minister rolnictwa od samego początku bardzo krytycznie odnosi się do unijnych pomysłów. Zdaniem Ardanowskiego, Zielony Ład uderzy w europejskie rolnictwo i ograniczy produkcję rolną.

Ardanowski o protestach holenderskich rolników

Pomysł wprowadzenia przepisów Europejskiego Zielonego Ładu skutkował masowymi protestami rolników w Holandii. Jednak rolnicy we wszystkich krajach Unii Europejskiej są zaniepokojeni pomysłem wprowadzenia nowego projektu. Bardzo krytycznie do unijnych przepisów odnosi się od samego początku Jan Krzysztof Ardanowski.

,,Te protesty są w różnych krajach. Teraz najbardziej dostrzegamy te w Holandii, gdzie ogromna ilość – kilkadziesiąt tysięcy – rolników blokuje autostrady, sieci handlowe, centra sprzedaży hurtowej. Protestują przeciwko planom rządu holenderskiego administracyjnego likwidowania gospodarstw. To jest skutek tzw. Zielonego Ładu – zauważył gość Radia Maryja.

Były minister rolnictwa uważa, że Holandia jest dopiero polem doświadczalnym dla szkodliwych przepisów Zielonego Ładu.

,,Myślę, że to jest testowanie reakcji rolników. W Holandii rolnicy stanowią niewielki udział w społeczeństwie, w elektoracie partii politycznych. Społeczeństwo holenderskie jest bardzo liberalne w zakresie obyczajowym, również otwarte na import; są bardzo silne organizacje tzw. ekologiczne, o których zresztą dowiadujemy się ostatnio, że były finansowane w Europie Zachodniej przez Rosję. Dlatego rząd pana premiera Rutte chce wymusić na rolnikach daleko idące ustępstwa” –  stwierdził Ardanowski.

Ardanowski przestrzega przed Zielonym Ładem

Według rozmówcy Radia Maryja holenderscy rolnicy walczą o przyszłość nie tylko krajowego rolnictwa, ale również całego europejskiego rolnictwa w całej Unii Europejskiej.

,,To wszystko jest nielogiczne, powiedziałbym: skandalicznie szkodliwe, kiedy żywności na świecie coraz bardziej brakuje. Eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych, opisując zjawisko głodu na świecie, które się rozszerza, mówią, że trzeba zwiększać produkcję roślinną w tych krajach, które takie możliwości mają, zwiększać produkcję zbóż poprzez dodatkowe powierzchnie przeznaczane na uprawę zbóż, również przez zwiększanie plonów. Tego się nie uda uzyskać bez wsparcia ze strony nawożenia, środków ochrony roślin. Nie ma takiej możliwości” – podkreślił Ardanowski.

Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP dodał, że jeśli protesty holenderskich rolników nie powstrzymają Zielonego Ładu, przyjdzie kolej na wprowadzanie szkodliwych rozwiązań w innych państwach, w tym również w Polsce.

,,Dlatego tak ważna jest determinacja rządów poszczególnych krajów, pilnowanie interesów narodowych, bezpieczeństwa narodowego. Mam nadzieję, że rząd polski zachowa się inaczej niż premier Rutte i jego rząd” – podkreślił były szef resortu rolnictwa.

Ardanowski

Ardanowski o problemie z transportem ukraińskiego zboża

Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się również do kwestii tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę. Jak zauważył, Ukrainie należy pomagać, ponieważ eksport ukraińskiego zboża złagodzi zagrożenie głodem na świecie. Jednak należy to robić, nie szkodząc własnemu rolnictwu.

,,To jest pewnego rodzaju naiwność i utopia, że jesteśmy w stanie przetransportować zboże z Ukrainy, które do tej pory było transportowane przez porty Morza Czarnego, że my jesteśmy w stanie przetransportować to przez Polskę i przesłać gdzieś dalej w świat. Absolutnie nie mieliśmy i nie mamy odpowiedniej infrastruktury, żeby to uczynić i nie jesteśmy w stanie (to trzeba otwartym tekstem bardzo mocno podkreślić) takiej infrastruktury w ciągu krótkiego czasu wybudować” – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

,,Zboże z Ukrainy blokuje polskie magazyny, jest w wielu magazynach, firmy obracające zbożem, mając dużo tańsze zboże z Ukrainy, nie są zainteresowane kupnem zboża od polskich rolników, a praktycznie zaczęły się żniwa” – dodał Ardanowski.

Były szef resortu rolnictwa zauważył, że Komisja Europejska, która chce koordynować akcję ratowania ukraińskiego eksportu zboża, zatrzymuje się na udzielaniu „dobrych rad” i nie próbuje realnie pomagać Polsce.

,,To wszystko spadło na nas. My, chcąc pomóc Ukrainie (a jest to absolutnie potrzebne i jest to polska racja stanu), sami musimy się z tym problemem uporać” – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj też: Protesty rolników: Policja strzelała do rolników w Holandii. NAGRANIE WIDEO

radiomaryja.pl/fot.MRiRW