PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Morawiecki o Putinie: Z ukraińskiej żywności uczynił narzędzie szantażu

Morawiecki o Putinie: Z ukraińskiej żywności uczynił narzędzie szantażu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-25 07:01:00
Morawiecki

W wywiadzie udzielonym BBC News Morawiecki zaznaczył, że wykorzystywanie żywności jako broni jest częścią strategii Putina.

Premier zarzucił we wtorek Władimirowi Putinowi, że z ukraińskiej żywności uczynił narzędzie szantażu wobec reszty świata. Powiedział, że spodziewa się uzgodnienia przez Unię Europejską w ciągu najbliższych dni lub tygodni embarga na zakup rosyjskiej ropy, choć byłyby w nim pewne wyjątki dla Czech, Słowacji, Węgier i Austrii.

Morawiecki: Wykorzystywanie żywności jako broni jest częścią strategii Putina

W wywiadzie udzielonym BBC News przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos szef polskiego rządu zaznaczył, że wykorzystywanie żywności jako broni jest "częścią strategii (Putina)", która ma na celu "wywołanie efektu lawinowego w Afryce Północnej i ogromnych fal migracyjnych". Dodał, że używanie w ten sposób żywności przypomina "to, co Stalin zrobił w 1933 roku".

Morawiecki powiedział, że spodziewa się uzgodnienia przez Unię Europejską w ciągu najbliższych dni lub tygodni embarga na zakup rosyjskiej ropy, choć byłyby w nim pewne wyjątki dla Czech, Słowacji, Węgier i Austrii. Wezwał również, do zamknięcia jeszcze w tym roku pierwszej nitki gazociągu Nord Stream, biegnącego z Rosji do Niemiec.

Wyraził zdanie, że "Rosja znajduje się pod rzeczywistą presją" z powodu wprowadzonych sankcji, ale ich skutki będą odczuwalne w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jak mówił, prezydent Rosji Władimir Putin liczył na to, że rosnące ceny energii i żywności zmniejszą poparcie Zachodu dla Ukrainy, zatem politycy muszą wyjaśnić opinii publicznej jakie są konsekwencje wojny i złagodzić jej wpływ na ceny.

Morawiecki ostrzegł, że ewentualna wojna handlowa między Wielką Brytanią a UE z powodu nieporozumień dotyczących protokołu północnoirlandzkiego byłaby sytuacją, w której obie strony byłyby przegrane.

"Tylko Putin i nasi wrogowie będą zadowoleni z kolejnego braku porozumienia między tak bliskimi partnerami jak Wielka Brytania i Unia Europejska"  powiedział szef polskiego rządu. Dodał, że między Brukselą a Londynem jest miejsce na kompromis, a on sam stara się "uspokoić sytuację między Francją a Wielką Brytanią tak bardzo, jak to tylko możliwe".

Morawiecki BBC

Szef rządu o kompromisie  z Rosją

Zapytany, czy niepokoją go odgłosy dochodzące z Paryża i Berlina na temat kompromisu z Rosją, polski premier odpowiedział: "Niektórzy przywódcy Europy Zachodniej chcieli mieć tanie surowce naturalne i pokój. A dostali bardzo drogie surowce i zasoby naturalne oraz wojnę. Powinni więc pamiętać, że Putin po pierwsze pracuje nad tym, by nas podzielić, a po drugie, byśmy stali się zniecierpliwieni i zmęczeni wszystkim".

Mateusz Morawiecki podkreślił, że podobnie jak w przypadku innych wojen, w tym II wojny światowej, "niestety musimy być przygotowani na długą wojnę i musimy sprawić, by opinia publiczna wiedziała o tym, co dzieje się na Ukrainie".

Sprawdź też: Minister finansów USA: Pełne embargo na rosyjską ropę podbije jej cenę

PAP/fot.kprm/gov.pl


Autor: Polska Agencja Prasowa

Moskwa: Trójmorze jest strategiczne dla Polski z perspektywy energetyki


Autor: Polska Agencja Prasowa

Krawczyk: 750 zł rekompensaty za węgiel dla sprzedawców


Autor: Polska Agencja Prasowa

Moskwa: Kary w sprawie Turowa nałożono w sposób bezprawny


BULT SMOGOWICZE