PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Michał Urbaniak: Komisja ds. śmierci Andrzeja Leppera jest konieczna

Michał Urbaniak: Komisja ds. śmierci Andrzeja Leppera jest konieczna

Autor: Oliver Pochwat 2022-07-27 19:00:00
Michał Urbaniak

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak w rozmowie z naszym portalem odniósł się do inicjatywy powołania sejmowej komisji śledczej ds. śmierci Andrzeja Leppera.

Zdaniem posła możliwe, że pewne fakty będzie trudniej ustalić z racji na fakt, że trochę czasu już minęło, ale, jest to jeszcze dobry moment, by zająć się tą sprawą. Jego zdaniem "pewnie można było to zrobić szybciej, ale nikt inny z tą inicjatywą nie wyszedł szybciej, widać, że nawet nikt nie chciał o niej myśleć. My, prędzej czy później, do tego tematu dotarliśmy."

SwiatRolnika.info: Wystąpił Pan Poseł z inicjatywą by powstała sejmowa komisja śledcza ds. śmierci Andrzeja Leppera. Czy nie jest za późno?

Michał Urbaniak: Być może będzie trudniej ustalić pewne fakty z racji na fakt, że trochę czasu już minęło, ale uważamy, że jest to jeszcze dobry moment, by zająć się tą sprawą. Widzimy, że jest to kwestia, wokół której krąży bardzo dużo kontrowersji. Oficjalnie przecież wiemy, że Lepper miał popełnić samobójstwo, ale sporo ludzi, także jego rodzina, zaprzecza temu. Zaprzecza, że chciał wybierać się na „tamten” świat, nie wierzą w tę wersję. Uznaliśmy, że jeśli w tej kadencji nie zdążymy tego wyjaśnić, to w kolejnej – na pewno może być jeszcze trudniej, zwłaszcza gdyby Platforma Obywatelska doszła do władzy, bo wiemy przecież, że śmierć Leppera wydarzyła się za rządów Platformy Obywatelskiej.

SwiatRolnika.info: Rozmawialiśmy już na ten temat z kilkoma osobami i nasi rozmówcy (związani z Samoobroną) pozytywnie odnoszą się do idei, ale pytają, jaki jest sens robić to przed wyborami? Zanim zbierzecie podpisy, zanim Sejm to przegłosuje albo nie przegłosuje – minie sporo czasu. Nie można było wcześniej?

Michał Urbaniak: Pewnie można było to zrobić szybciej, ale nikt inny z tą inicjatywą nie wyszedł szybciej, widać, że nawet nikt nie chciał o niej myśleć. My, prędzej czy później, do tego tematu dotarliśmy. Myślę, że da się to jeszcze opracować w tej kadencji – do wyborów, wbrew pozorom, jeszcze ponad rok. Więc to jest dość czasu, żeby taką komisję powołać i pracować intensywnie.

SwiatRolnika.info: Co było dla Pana Posła oraz dla Konfederacji takim bodźcem, że postanowiliście zająć się tą sprawą? Czy może to kwestia gazu, który płynął z Rosji do Polski za sprawą rządu Waldemara Pawlaka – Andrzej Lepper mówił, że ma dokumenty na to, że jest szkodliwe. Czy to był ten impuls, czy może coś innego?

Michał Urbaniak: To jest jedna z rzeczy. Trochę też z analizy tego, jakie sprawy nie zostały jeszcze załatwione w III RP...

SwiatRolnika.info: ...trochę ich jest...

Michał Urbaniak: To prawda, ale nas jest tylko jedenastu.

SwiatRolnika.info: Rozumiem. A z czego wynika to, że PiS nie chciał powołać sejmowej komisji śledczej w tej sprawie? Motywacje Platformy są oczywiste – ale PiS tego nie zrobił. Mogą być „umoczeni”?

Michał Urbaniak: Ja tego nie wykluczam.

SwiatRolnika.info: Prawo i Sprawiedliwość zawsze mówiło, że ma dobro wsi na sercu, patriotyzm, a jednak nigdy nie chciało rozwiązania sprawy tej śmierci.

Michał Urbaniak: Nie wiadomo, pamiętać trzeba, że Andrzej Lepper był ministrem rządu Jarosława Kaczyńskiego, więc uważam, że powinno PiS-owi zależeć na wyjaśnieniu tej sprawy.

Michał Urbaniak

SwiatRolnika.info: Popuśćmy wodze fantazji: komu zależało na tym, żeby Andrzej Lepper zszedł z tego świata?

Michał Urbaniak: Ciekawe pytanie... Dość ryzykowne. Nie chciałbym nikogo oskarżyć bezpodstawnie, więc zakładam, że mogło na tym zależeć ludziom, którzy byli umoczeni w afery gazociągowe. Natomiast nie chcę rzucać nazwiskami.

SwiatRolnika.info: Uda się kiedyś rozwiązać tę sprawę? Jeśli spojrzymy na większość sejmowych komisji śledczych, które do tej pory powołano w Polsce, to zazwyczaj jest dużo dymu a mało ognia. Przykładowo – afera Amber Gold.

Michał Urbaniak: To na pewno będzie trudne, nie chcę wyrokować, jaki będzie tego koniec, ponieważ na razie nie wiemy jeszcze, czy ona w ogóle powstanie.

SwiatRolnika.info: A załóżmy, że powstanie – kogo bierzecie do współpracy?

Michał Urbaniak: Trzeba pamiętać, że decyzja będzie wychodzić ze strony większości sejmowej kto w tej komisji ostatecznie się znajdzie ponieważ my chcemy podjąć inicjatywę, która będzie głosowana w Sejmie. My wiemy, kto od nas mógłby być, chociaż w sumie każdy poseł Konfederacji nadawałby się do tej komisji.

SwiatRolnika.info: A będziecie prosić dawnych posłów i działaczy Samoobrony?

Michał Urbaniak: Jeśli będą skorzy do tej współpracy, to my jesteśmy na nią otwarci.

SwiatRolnika.info: Twierdzą, że będą.

Michał Urbaniak: To doskonale. Dużo może zależeć od tego, czy pomogą nam nakłonić innych do podpisania się pod tą inicjatywą.

SwiatRolnika.info: A teraz wyobraźmy sobie, że komisja uzna, że śmierć Andrzeja Leppera nie była przypadkowa, że był tam udział osób trzecich – polecą głowy? Będą skazani jacyś? Czy nie?

Michał Urbaniak: Jeśliby tak było, to oczywiście – jeśli Polska ma być państwem poważnym, to głowy musiałyby polecieć.

fot.Twitter