PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Michał Moskal: Wysokie ceny energii to wina wojny

Michał Moskal: Wysokie ceny energii to wina wojny

Autor: Świat Rolnika 2022-07-11 22:00:00
ceny energii

Dyrektor Biura Prezesa PiS, Michał Moskal stwierdził, że wysokie ceny energii to skutego tego, co dzieje się na Ukrainie, czyli rosyjskiej agresji.

Moskal zapewnił, że rząd robi wszystko, żeby żadnych braków w surowcach nie było. Sejm przyjął również ustawę, która gwarantuje nabywcom indywidualnym do 3 ton węgla w cenie nie wyższej niż 996,60 zł. Wejście w życie przepisów regulujących ceny węgla planowane jest na przełomie lipca i sierpnia.

Ceny energii rosną przez wojnę

W piątek w Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma9 dyrektor Biura Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Michał Moskal pytany był, jakie problemy są przede wszystkim podnoszone w rozmowach z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Polityk przyznał, że głównym problemem są ceny energii.

,,Ceny są problemem. To co się dzieje z cenami energii związane jest z tym co dzieje się na Ukrainie, z rosyjską agresją. Tu jest wielka praca wykonywana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych również przez Ministerstwo Infrastruktury, które będzie w pewien sposób odpowiadało przecież za dystrybucję tych surowców" – zwrócił uwagę Michał Moskal.

Dodał, że "w tej chwili zabiegamy o to, by dostawy surowców zapewniały nam bezpieczeństwo, w tym zakresie wydaje się, że nie ma żadnego zagrożenia, natomiast to, że ceny będą rosnąć, to niestety jest taka smutna rzeczywistość".

,,Gigantyczna część tych surowców, które płynęły z Rosji została zablokowana. Z jednej strony jest to dla nas gigantyczny sukces, bo w końcu nie jesteśmy uzależnieni od tych rosyjskich surowców, z drugiej strony wiąże się to z pewnymi kosztami.(...). Musimy pewną cenę tego, żeby pokój w Polsce mieć, ponieść, ale też te ruchu, które wykonaliśmy przez poprzednie lata – Baltic Pipe, Gazoport (strategia dywersyfikacji kierunków dostaw gazu do Polski realizowana od 2015 r. – PAP). To są rzeczy, które sprawiają, że tych surowców w Polsce nie zabraknie" – podkreślił Michał Moskal.

Zapewnił, że rząd robi wszystko, żeby żadnych braków w surowcach nie było.

,,Wykonujemy też ruchy takie, żeby te ceny były osiągalne dla Polaków" – zaznaczył.

ceny energii

Regulacja cen węgla

Sejm 23 czerwca br. przyjął również Ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw, która gwarantuje nabywcom indywidualnym do 3 ton węgla w cenie nie wyższej niż 996,60 zł. Wejście w życie przepisów regulujących ceny węgla planowane jest na przełomie lipca i sierpnia.

Minister Klimatu i Środowiska wydał rozporządzenie z 27 czerwca ws. odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Zgodnie z nim, od 29 czerwca 2022 r., przez 60 dni, istnieje możliwość wprowadzania do obrotu paliw stałych niespełniających wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Czasowe odstępstwo dotyczy wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzanych do obrotu paliw z przeznaczeniem do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW mocy.

Czytaj też: ARP: W kwietniu węgiel o ponad 26 proc. droższy niż w marcu

PAP/fot.MAP/fot.pixabay