PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Doradca Prezydenta Paweł Sałek: ,,Fit for 55” sprawi, że Polacy zubożeją

Doradca Prezydenta Paweł Sałek: ,,Fit for 55” sprawi, że Polacy zubożeją

Autor: Świat Rolnika 2022-07-09 14:00:00
sałek

Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, opowiedział na antenie TV Trwam o konsekwencjach unijnego pakietu ,,Fit for 55”.

Doradca Andrzeja Dudy zauważył, że nasz kraj nie będzie w stanie zrealizować wszystkich założeń unijnego pakietu. Polityk dodał, że realizacja nowej polityki klimatycznej spowoduje ogromne koszty dla krajów europejskich, w tym także dla Polski.

Paweł Sałek o nowej polityce klimatycznej

Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa oceniła, że Polska nie jest w stanie zrealizować wszystkich założeń pakietu ,,Fit for 55”. Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, podczas programu „Polski punkt widzenia” w TV Trwam, zgodził się z opinią minister i opowiedział o poważnych konsekwencjach, jakie niesie dla Polski ten unijny pakiet.

,,Mamy tragedię wojenną w Europie, bardzo wysokie ceny surowców i zagrożenie dotyczące zakręcenia zaworów z gazem (…). Jeżeli nie będzie bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw, to będziemy mieli bardzo poważny problem. Niestety mam wrażenie, że niektórzy unijni politycy wykorzystują wojnę na Ukrainę do podwyższenia ambicji klimatycznych. Nieprawdą jest, że bezpieczeństwo energetyczne zapewnią nam jedynie odnawialne źródła energii (OZE), ponieważ nie dają one ciągłości dostaw energii elektrycznej” – stwierdził doradca Prezydenta.

Polityk zauważył również, że realizacja najnowszej unijnej polityki klimatycznej przyniesie ogromne koszty dla Polski i spotęguje problemy gospodarcze naszego kraju.

,,Zanim wybuchła wojna na Ukrainie, mieliśmy do czynienia z tzw. zieloną inflacją. Chodzi o koszty środowiskowe, które ponoszą kraje Unii Europejskiej w związku z bardzo radykalnymi przepisami klimatycznymi. Warto podkreślić, że przepisy środowiskowe dotyczą jedynie Europy i niosą za sobą liczne problemy, które sprawią, że Polacy zubożeją” – powiedział Paweł Sałek.

paweł sałek

Czytaj też: Fit for 55 oznacza problemy w całej Europie. Ardanowski: Europejskie rolnictwo będzie przypominać skansen

radiomaryja.pl/fot.KPRP,Krzysztof Sitkowski