Talk icon

Blog

02-02-2022

Autor: Świat Rolnika

Priorytety dla rolnictwa na rok 2022 – ustabilizowanie cen nawozów i walka z ASF

Priorytety dla rolnictwa

Jakie będą priorytety dla rolnictwa w 2022? Przedstawiciele resortu wymieniają: walkę z ASF, pomoc hodowcom trzody chlewnej oraz ustabilizowanie cen nawozów. 

W trakcie VIII Kongresu Rolnictwa RP minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz wiceminister Anna Gembicka mówili o priorytetach na 2022 r. Główne działania resortu będą skupiać się przede wszystkim na walce z ASF, skutecznej pomocy hodowcom trzody oraz na ustabilizowaniu cen nawozów. Ponadto minister Kowalczyk stawia sobie za cel w tym roku rozszerzenie ubezpieczeń powszechnych. 

Priorytety dla rolnictwa w 2022: walka z ASF, dopłaty do cen nawozów

Główne priorytety dla rolnictwa w tym roku to nadal walka z ASF oraz wsparcie hodowców trzody chlewnej. Jak podkreślił minister rolnictwa, ważne jest również obniżenie cen nawozów. 

„Myślę, że nieustannym problemem jest walka z ASF i skuteczną pomocą dla hodowców trzody chlewnej, żeby nie następowała likwidacja, żeby jednak ta produkcja w Polsce była na odpowiednim poziomie i żebyśmy nie musieli importować wieprzowiny. Nagłym priorytetem, który się okazał bardzo ważny tj. ceny nawozów. Szukamy różnych sposobów na obniżenie tych cen. Będziemy próbowali, aby wpisać zakłady nawozowe na unijną listę zakładów energochłonnych. Ubiegamy się bardzo intensywnie w KE na zgodę, żebyśmy mogli dopłacać rolnikom do ceny nawozów wzorem dopłat do paliwa” – mówił. 

„Uruchamiamy program dopłat 1000 zł do lochy. To będzie uruchamiane od liczby prosiąt. To jest program, na który wielu hodowców trzody chlewnej czeka. My czekamy jeszcze w tym momencie na notyfikację KE, ale jesteśmy gotowi, aby jak najszybciej ten program zaraz po uzyskaniu tej zgody uruchomić” – podkreśliła wiceminister Anna Gembicka. 

Cyfryzacja rolnictwa i rozszerzenie ubezpieczeń

Szef resortu rolnictwa poinformował, że w 2022 r. stawia sobie za cel rozszerzenie ubezpieczeń powszechnych. 

„W polskim rolnictwie na rok 2022 ważnym zadaniem, jakie sobie stawiam tj. rozszerzenie ubezpieczeń powszechnych, ubezpieczeń na wszystkie klęski żywiołowe łącznie z suszą. Chciałbym, aby rolnicy się ubezpieczali i w razie klęski, niepowodzeń mieli zwrot szkód, a nie tylko taką częściową pomoc” – podkreślił.

Wiceminister Gembicka zwróciła uwagę, że priorytety dla rolnictwa w tym roku nie skupiają się tylko i wyłącznie na walce z ASF czy cenami nawozów. Ważna jest również cyfryzacja. 

„Kolejna kwestia dla mnie osobiście też ważna to są kwestie związane z cyfryzacją rolnictwa. To są tak naprawdę projekty długofalowe, ale które przyniosą bardzo duże ułatwienia dla rolników. To jest, chociażby jedno okienko dla rolnika, czyli jedno miejsce, w którym rolnik w szybki i łatwy sposób, bez wychodzenia z domu może załatwić swoje sprawy. Ale to też duże projekty, jak paszportyzacja polskiej żywności, czyli pokazanie tego łańcucha dostaw od rolnika do konsumenta” – podkreśliła wiceminister Gembicka. 

 Sprawdź również: VIII Kongres Rolnictwa RP, czyli problemy i wyzwania dla rolnictwa

swiatrolnika.info 2023