Talk icon

Blog

23-05-2022

Autor: Monika Piątkowska

Deficyt zbóż najbardziej odczują kraje Afryki Północnej

deficyt zbóż piątkowska

Indie to drugi co do wielkości producent pszenicy na świecie. Decyzja o zakazie eksportu pszenicy została podjęta w związku z nagłym wzrostem światowych cen pszenicy. Zdaniem władz nagły wzrost cen zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Indii.

Indie zakazały w trybie natychmiastowym eksportu zboża. Jakie będą konsekwencje dla światowych rynków?

Niespodziewana decyzja rządu Indii – państwa, które po Chinach jest drugim największym producentem pszenicy, szacowanym dla bieżącego sezonu 2021/22 na poziomie 109 mln to oraz eksportem na poziomie 7 mln ton, może znacznie pogorszyć i tak złą sytuację związaną ze światowym bezpieczeństwem żywnościowym. Ograniczenie eksportu zbóż z Indii oraz konsekwencje związane rosyjską agresją na Ukrainę z pewnością wywołają dalsze wzrosty cen zbóż na światowych giełdach i produktów rolnych na sklepowych półkach. Od początku rosyjskiej agresji ceny pszenicy wzrosły o ok. 60 proc. i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec wzrostów. To sytuacja bez precedensu, która zagraża ogólnoświatowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Deficyt zbóż najbardziej odczują kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Monika Piątkowska

Sytuacja na rynku zbóż zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu

Trudna sytuacja na światowych rynkach zbóż i zagrożenie dla ogólnoświatowego bezpieczeństwa żywnościowego stawia nas kraj w historycznej roli do spełnienia. W tej krytycznej sytuacji szczególnie ważne jest znalezienie efektywnej alternatywy transportowej zbóż z Ukrainy, zanim Putin rozkradnie całe zboże. Równolegle należy czynić dalsze starania co do usprawnienia działalności służb granicznych na poszczególnych przejęciach UE-Ukraina, ułatwiać proces odprawy granicznej i zarządzania procesem rozładunku i załadunku surowców rolnych, z odpowiednią priorytetyzacją względem innych surowców.

To, na co dziś wskazujemy to pilna potrzeba wdrożenia specustawy, która umożliwiłaby realizację budowy tymczasowej infrastruktury koniecznej do zwiększenia przepustowości na granicy. Chodzi o bocznice, dodatkowe tory, udrożnienie przejazdu kolejowego od wschodniej granicy do portów w północnej Polsce. Potrzebna jest dziś gruntowna zmiana obecnego nastawienia rządu i priorytetyzacja produktów rolnych w tranzycie granicznym.

Wyścig z czasem, wyścig z Putinem trwa. Tego wyścigu nie możemy przegrać. Kluczowe w nim są działania resortów, które odpowiadają za infrastrukturę, administrację i aktywa państwowe.

Czytaj także: Izba Zbożowo-Paszowa: Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą ziarna

swiatrolnika.info 2023