O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

07-05-2017

Autor: Świat Rolnika

Magnolie – lekarstwo na szare, deszczowe dni [WIDEO]

Uroda magnolii nie podlega dyskusji. O tej pięknej i niezwykłej roślinie opowiadał dla światronika.info Wojciech Podstolski z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Uroda magnolii nie podlega dyskusji. O tej pięknej i niezwykłej roślinie opowiadał dla światronika.info Wojciech Podstolski z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.


Historia magnolii zaczęła się bardzo dawno temu. Pojawiły się na Ziemi już w okresie kredy. Wraz z tulipanowcami są jednymi z najstarszych i najbardziej prymitywnych drzew liściastych świata i jednocześnie jednymi z pierwszych rośliny kwiatowych. Nazwa rodzaju została nadana przez Charlesa Plumiera , który chciał w ten sposób upamiętnić francuskiego botanika Pierre'a Magnola. W środowisku naturalnym występują w Azji Wschodniej oraz Ameryce Południowej i Północnej. Obecnie na całym świecie, również w Polsce, magnolie uprawiane są jako rośliny ozdobne.

 

Według naszego rozmówcy wyjątkowość magnolii opiera się głównie na tym, że większość gatunków wypuszcza kwiaty nim pojawią się liście.

 

– Mamy nagie drzewo i ni stąd, ni zowąd pojawiają się wielkie przepiękne kwiaty. W momencie, kiedy pamiętamy jeszcze szarość zimy, a tu w parku widzimy szalone kolory, a nawet jeszcze liści nie ma. To jest główna uroda magnolii. No i oczywiście rozmiar kwiatów. Jest on niezwykły

 

– wyjaśnia Wojciech Podstolski.

 

Duża część gatunków magnolii, zwłaszcza mieszańce ogrodowe, charakteryzuje się tym, że kwitnie przed wypuszczeniem liści. Ma to miejsce na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są zwykle efektowne, duże i liczne. Mają one barwę u różnych odmian od białej do purpurowej, poprzez różne odcienie różu, wyhodowano także odmiany o kwiatach żółtych.

 

Patrząc na zachwycjające kwiaty magnolii trudno uwierzyć, że pod względem budowy są one jednymi z najprymitywniejszych wśród roślin okrytozalążkowych. Cechuje je identyczność płatków korony i działek kielicha, które wspólnie określa się mianem "listków okwiatu". Wewnątrz kwiatu występują bardzo liczne pręciki oraz wiele słupków. Prymitywne kwiaty magnolii nie tworzą nektaru, tylko słodką, nektaropodobną wydzielinę.

 

– Kwiat ma bardzo ciekawą budowę, ponieważ składa się z bardzo mięsistych działek. W środku znajdują się bardzo liczne słupki i pręciki, które są zebrane w formie kolumny, są zrośnięte wzdłuż wspólnej osi tworzącej łodyżkę. Potem z tych pojedynczych owocolistków tworzą się nasiona

 

– tłumaczy nasz rozmówca.

 

Magnolie, po zapewnieniu im odpowiednich warunków i dobraniu właściwej odmiany, można z powodzeniem uprawiać w każdym ogrodzie.

 

– Po pierwsze trzeba zobaczyć, ile mamy miejsca w ogrodzie. Jeżeli mamy go mało, raczej bym polecał magnolię gwiaździstą. Ona początkowo jest krzewem, a potem niedużym drzewkiem. Rośnie powoli, ale kwiatów ma dużo. Natomiast jeśli mamy szeroki trawnik lub mamy przy domu trochę więcej miejsca, słonecznego, magnolie lubią miejsca zaciszne i słoneczne z dobrą żyzną ziemią, więc jeśli takie miejsce mamy i możemy zapewnić takie korzystne warunki roślinie, to powinniiśmy zdecydować się na np. Magnolię soulangeana. Te magnolie początkowo też rosną krzewiaście, potem wytwarzają kilka równoległych pni i zachowują się jak duże, szerokie drzewo. To są rośliny wymagające i wrażliwe, ale odwdzięczają się pięknymi kwiatami

 

– radzi kurator działu systematyk roślin Ogrodu Botanicznego UW.

 

Magnolie powinno sadzić się we wcześniej przygotowanym dole wypełnionym ziemią zmieszaną z obornikiem lub torfem. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, dostatecznie wilgotna. Najlepiej, gdy jej odczyn jest kwaśny. Po posadzeniu roślin glebę należy ściółkować. Ściółkowanie zapobiega szybkiemu przesychaniu podłoża, zabezpiecza płytki system korzeniowy przed przemarzaniem, zapobiega zachwaszczeniu oraz, jeśli użyjemy przekompostowanej kory sosnowej, sprzyja zakwaszeniu podłoża. W okresach bezdeszczowych należy magnolie podlewać, gdyż są wrażliwe na suszę. Rośliny te przycinamy sporadycznie. Jedynie wtedy, gdy chcemy usunąć połamane lub chore pędy. Pąki kwiatowe magnolii zawiązują się latem i na jesieni są już uformowane. Z tego względu warto młode egzemplarze zabezpieczyć na zimę. Wokół młodych sadzonek dobrze jest obsypać kopczyk z trocin lub kory, a całą sadzonkę okryć jutowym workiem lub słomą. U starszych roślin nie jest to konieczne.

 

– Po trzech latach [od posadzenia] możemy oczekiwać pierwszych kwiatów, ale żeby mieć efektowną roślinę trzeba poczekać 5-7 lat. Wtedy pojawia się tych kwiatów więcej i z każdym rokiem ich przybywa

 

– informuje Wojciech Podstolski.

 

Po tym czasie możemy cieszyc się urodą tej wyjątkowej rośliny także w naszym ogrodzie. Na rynku polskim dostępnych jest sporo gatunków i odmian magnolii. 

 

– Do najefektywniejszych zdecydowanie należy Magnolia soulangeana. To magnolia o gigantycznych kielichowatych kwiatach

 

– podkreśla nasz rozmówca.

 

Magnolia soulangeana, zwana także magnolią pośrednią "stworzył" w 1820 roku we Fromont koło Paryża prze Etienne Soulange-Bodina – założyciela Francuskiego Królewskiego Instytutu Ogrodniczego. Mieszaniec powstał ze skrzyżowania magnolii nagiej z magnolią purpurową. Od tego czasu powstało wiele cenionych w Europie i na całym świecie odmian tej magnolii.

 

Reporter: Anna Kołcon

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/swiatrolnika.info

Fot.: swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023