O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

29-04-2017

Autor: Świat Rolnika

Lasów w Polsce przybywa. Dwa nowe hektary drzewostanu

Ogólnopolskie Święto Lasu to od wielu lat najważniejsze wydarzenie dla leśników, ale także dla osób związanych z lasem i przyrodą. Tegoroczne obchody zorganizowano 25 kwietnia w Nadleśnictwie Jabłonna. Tradycyjnie z okazji święta odbyło się sadzenie drzew.

Ogólnopolskie Święto Lasu to od wielu lat najważniejsze wydarzenie dla leśników, ale także dla osób związanych z lasem i przyrodą. Tegoroczne obchody zorganizowano 25 kwietnia w Nadleśnictwie Jabłonna. Tradycyjnie z okazji święta odbyło się sadzenie drzew.

 

– Święto lasu to jest taki dzień w roku, taki moment, w którym przypominamy o roli lasów i je sadzimy. Przy okazji mówimy o tym, jak bardzo lasy są potrzebne: dostarczają nam drewna, dostarczają nam tlenu, pochłaniają dwutlenek węgla i są domem dla wielu organizmów

 

– tłumaczy rzecznik prasowy Lasów Państwowych Anna Malinowska.

 

Święto Lasu to okazja do zaprezentowania całej różnorodności i rozmiaru działalności leśników i środowisk ekologicznych, a także zwrócenia uwagi na znaczenie lasów w życiu człowieka. W ten dzień odbywa się zawsze wspólne sadzenie drzew. I tym razem, wszyscy zgromadzeni posadzili fragment lasu. Na powierzchni dwóch hektarów przybyło łącznie 11,5 tys. drzew trzech gatunków: sosna, brzoza i lipa.

 

– Wytworzyliśmy piękne dwa hektary drzewostanu spełniając zadość wielkiej tradycji sięgającej czasów międzywojnia 

 

– podsumował wydarzenie dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

 

Zwyczaj sadzenia drzewek w ten dzień jest powrotem do przedwojennej tradycji obchodzenia Święta Lasu, kiedy w całej Polsce w sadzeniu drzew uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób. Pierwsze Święto Lasu obchodzono w 1933 roku. Urzędujący wówczas prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki, objął honorowym protektoratem krajowe obchody tego wydarzenia. Organizacja wydarzenia od początku była dobrze przyjmowana.Głównym założeniem Święta Lasu było uświadomienie społeczeństwu, jak ogromne znaczenie ma dla niego las i jakie potrzeby zaspokaja. Dzień ten miał budzić i szerzyć wśród narodu polskiego, a zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej kult lasu i drzew. Centralne obchody miały miejsce w Warszawie. Święto Lasu uroczyście obchodzono również w miastach i wsiach na terenie całego kraju. W obchodach brały udział władze państwowe, kościelne i wojskowe, różne stowarzyszenia i miejscowa ludność z przewagą dzieci i młodzieży. Wybuch drugiej wojny oraz przemiany społeczno-polityczne po jej zakończeniu na wiele lat przerwały tradycję organizowania Święta Lasu. Powrócono do niej dopiero w 1993 roku.

 

Lasów w Polsce przybywa. Obecnie zajmują one ok. 30 proc. obszaru kraju, a tuż po II wojnie światowej stanowiły niespełna 21 procent naszego terytorium. Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6. miejscu, natomiast pod względem wielkości zasobów drzewnych (2491 mln m3) na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Wszystko to jest zasługą leśników i ich ciężkiej pracy. Co roku sadzą oni około 500 mln drzew. To oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc. W miejsce jednego wyciętego drzewa sadzi się ok. 13 młodych.

 

– Pracując w lesie, pracujemy z pełnym zaangażowaniem i z dużym uczuciem miłości do tego lasu. W związku z tym każde świętowanie, świętowanie przez pracę u nas, powinno przekonać tych, którzy jeszcze nie są przekonani, że leśnicy wykonują naprawdę dużo dobrej pracy

 

– zaznacza Andrzej Kos, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Jabłonna.

 

W tym roku leśnicy posadzą drzewa na powierzchni blisko 53 tys. hektarów. W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział innych gatunków niż sosna, głównie liściastych. Leśnicy odchodzą od monokultur, to oznacza, że dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. 

 

– Tu naśladujemy w swym gospodarowaniu naturę. W naturze tak się dzieje, że drzewostan tu się rozpadnie, a tam pojawi się nowy. Jest ta różnorodność biologiczna. Ta, która powinna być w lesie

 

– zauważył dyrektor generalny Lasów Państwowych.

 

Z okazji tak szczególnego święta leśnikom i lasom wraz Anną Malinowską życzymy, "żeby bór darzył, żeby lasy miały się dobrze, żeby rosły zdrowo, żeby nie nękały ich żadne szkodniki, pożary, żeby ich po prostu przybywało".

 

Reporter: Anna Kołcon

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/swiatrolnika.info

Fot.: swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023