O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

25-06-2020

Autor: Świat Rolnika

Dobre mięso kupić niełatwo, choć polscy rolnicy je dostarczają. Hanna Galicz gościem Polski na Serio

Zdrowa żywność to naturalne i ekologiczne produkty często określane jako eko lub bio. W ich produkcji nie używa się nawozów sztucznych i pestycydów i produkuje metodami rolnictwa ekologicznego.

Czym tak naprawdę jest zdrowa i ekologiczna żywność? Jak rozpoznać zdrową żywność? Czy wysokie koszty zdrowej żywności to prawda, czy fałsz i czy wszystko, co ekologiczne jest rzeczywiście ekologiczne? O tym w Programie Polska na Serio rozmawia Robert Wyrostkiewicz z Hanną Galicz ekspertem ds. rolnictwa ekologicznego Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Wypadałoby wspomnieć o czymś takim jak posługiwanie się pojęciem zdrowa żywność, bo takie pojęcie sugeruje, że jest też żywność niezdrowa. Pamiętam, jak było zabronione posługiwanie się terminem zdrowa żywność. Zakłada się, że każda żywność powinna być zdrowa. Ona może być niższej jakości, a jeżeli jest niezdrowa, to dlaczego jest niezdrowa? I dlaczego znajduje się na naszym rynku?

– mówiła Hanna Galicz.

Moim zdaniem, niezdrowa żywność pochodzi z ogromnych zakładów przetwórczych, gdzie jest wzbogacana o chemiczne dodatki – oczywiście dozwolone. Wszystkie niby są dozwolone, ale użycie ich w bardzo dużej ilości, nawet nie wiemy, jakie tam interakcje zachodzą między tymi dodatkami. Oczywiście taka żywność będzie dużo tańsza, będzie dawana dzieciom, jako bardzo szlachetna czasem, w formie parówek, szynki, ale tak naprawdę, jak się przeczyta skład i zobaczymy, że w szynce może być kilkanaście składników oprócz mięsa, to myślę, że to może wywołać zdziwienie

– powiedziała Hanna Galicz.

Fot. Agnieszka Radzik 

swiatrolnika.info 2023