O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Pestycydy we Francji – duży spadek sprzedaży produktów fitosanitarnych

Pestycydy

Francuski resort rolnictwa ogłosił zmniejszenie sprzedaży produktów fitosanitarnych o 44% w 2019 roku w porównaniu z 2018 rokiem. W przypadku przemysłowców UIPP przewidywania mówią, że pestycydy były kupowane rzadziej o 24%. Dane Ministerstwa Rolnictwa muszą co prawda zostać "skonsolidowane" do końca roku i uzupełnione innymi wskaźnikami, jednak trend w obu przypadkach nadal jest taki sam.

Pestycydy – spadek sprzedaży

Francuski resort rolnictwa poinformował, że w zeszłym roku pestycydy zmniejszył poziom sprzedaży aż o 44%. Ogłoszenie Ministerstwa Rolnictwa pod koniec czerwca jest dość zaskakujące. Spadek sprzedaży środków nastąpił bowiem po silnym wzroście o 18% odnotowanym w latach 2017-2018. Ministerstwo precyzuje jednak, że są to dane tymczasowe, które będą musiały zostać skonsolidowane "do końca roku, w szczególności w celu udoskonalenia rozkładu tych tendencji spadkowych między różnymi zastosowaniami oraz rodzajami produktów i uzupełnione innymi wskaźnikami".

Oprócz tego, dane te dotyczą tylko objętości, bez zgłaszania NODU (liczby jednostek dawek). Ta ostatnia umożliwia ocenę intensywności stosowania środków ochrony roślin poprzez odniesienie ilości sprzedawanej każdej substancji czynnej do "dawki jednostkowej", to znaczy dawki zatwierdzającej.

Czytaj także: Cebula z Egiptu zaleje rynek? Rekordowe zbiory w Egipcie

Pestycydy – duży spadek sprzedaży glifosatu

W komunikacie ministerstwo donosi takżePestycydy o znacznym spadku ilości glifosatu. Tego rodzaju pestycydy były kupowane o 35% rzadziej w ciągu jednego roku. Jak informuje ministerstwo, "te tendencje spadkowe całkowicie zrównoważyły wzrost sprzedaży w 2018 r.". Resort rolnictwa dostrzega w tym pierwsze efekty działań podjętych przez francuski rząd od 2018 roku w celu zmniejszenia stosowania produktów fitosanitarnych.

Wzrost w 2018 r. był spowodowany oczekiwaniem na podwyższenie opłaty za zanieczyszczenia rozproszone (podatek od fitoproduktów), które nastąpiło 1 stycznia zeszłego roku. Ponadto rok ten był szczególnie ważny z punktu widzenia walki z pasożytami. W tym roku niewielka liczba ataków chorób na wiosnę sprawiła, że rolnicy ograniczyli pestycydy, głównie z rodzaju fungicydów. Z drugiej strony zapasy produktów wykonane w 2018 r. spowodowały mniejszą sprzedaż w 2019 r.

UIPP (Związek Branży Ochrony Roślin) ma własne dane dotyczące rozwoju fitosanitarnego. Związek informuje, że odnotował 24% spadek sprzedaży ilości substancji aktywnych. Eugénia Pommare, dyrektor UIPP wyjaśnia te różnice faktem, że organizacja reprezentuje 96% sprzedaży produktów fitosanitarnych pod względem wartości, ale mniejszej ilości substancji czynnych.

– Główna grupa sprzedająca glifosat nie jest członkiem UIPP i to samo dotyczy kilku firm sprzedających produkty generyczne, takie jak siarka lub miedź, które są bardzo ciężkie. Z drugiej strony nasze dane reprezentują sprzedaż dystrybutorom, podczas gdy dane rządowe odnoszą się do sprzedaży dystrybutorów rolnikom

– dodaje Eugénia. Pommaret.

reussir.fr/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023