O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Rynek mleka w Niemczech całkiem dobrze radzi sobie z kryzysem

Rynek mleka

Rynek mleka w Niemczech rozwija się stosunkowo stabilnie w okresie kryzysu pandemicznego. W przeciwieństwie do innych gałęzi produkcji rolnej - na przykład trzody chlewnej - większych wstrząsów jeszcze nie było. Ceny mleka i przetworów mlecznych rozwijają się zatem dość stabilnie, pomimo ogólnie stosunkowo trudnych warunków. Takie są wnioski stowarzyszenia przemysłu mleczarskiego (MIV) z tegorocznej konferencji cyfrowej.

Rynek mleka rozwija się stosunkowo stabilnie

MIV sporządziła wstępny bilans dotyczący rynku mleka i dotychczasowych procesów polityki rolnej na rok 2020. Rynek mleka i produktów mlecznych był dość stabilny pomimo pandemii. Jednak zachowanie konsumentów początkowo uległo zmianie. W związku z chwilowym wstrzymaniem dostaw do hoteli, restauracji i gastronomii komunalnej, popyt w Niemczech znacznie wzrósł.

Efekt odczuł również rynek mleka w UE. Szczególnie ucierpiały wyspecjalizowane mleczarnie dostawcze dla sektora masowego. Z kolei popyt w handlu detalicznym w Niemczech i Europie wzrósł do rekordowego poziomu.

Słabsza sytuacja rynkowa w pierwszej połowie 2020 r. doprowadziła, z pewnym opóźnieniem, do nieco niższych płatności dokonywanych przez niemieckie mleczarnie na rzecz producentów mleka. Istnieje jednak silne zróżnicowanie regionalne.

Ze względu na pogodę dostawy mleka w Niemczech jesienią 2020 roku były nieco wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, chociaż 2019 był już bardzo suchym rokiem. W przeciwieństwie do poprzedniego roku, poszczególne regiony w Niemczech będą znacznie bardziej dotknięte suszą w 2020 r., tak że wystąpią regionalne niedobory pasz lub niskie rezerwy paszy w miesiącach zimowych do 2020 r.

Poparcie PiS spadnie przez pandemię i aborcję? Zapraszają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek

Rynek mleka a Brexit

Stowarzyszenie branży mleczarskiej jest zaniepokojone Rynek mlekamożliwym „twardym Brexitem”, który może wywrzeć poważne konsekwencje na rynek mleka. Wielka Brytania jest dużym importerem netto produktów mleczarskich. Przykładowo, Wielka Brytania importuje więcej sera niż sama produkuje.

Stowarzyszenie przemysłu mleczarskiego z zadowoleniem przyjmuje decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie Lactalis (C-485/18) w sprawie obowiązkowego oznaczania pochodzenia mleka i przetworów mlecznych. Wyrokiem kontynuuje swoje utrwalone orzecznictwo dotyczące obowiązkowego oznaczania pochodzenia produktów, co pozwoli uchronić wewnętrzny rynek mleka w UE i swobodny przepływ towarów.

W swojej obecnej decyzji ETS po raz kolejny wyjaśnia, że ​​pochodzenie żywności z określonego państwa członkowskiego jako preferencja konsumenta nigdy nie może być wystarczającym uzasadnieniem dla obowiązkowego oznaczania pochodzenia.MIV ostatecznie oczekuje teraz jasnego oświadczenia Komisji Europejskiej przeciwko obowiązkowemu oznaczaniu pochodzenia żywności w ramach strategii „od pola do stołu”.

Podczas gdy rynek mleka okazuje się bardziej stabilny bocznie, z tendencją do wzrostu cen, różne polityczne i globalne kwestie budzą różnorodne pytania. Jednak przeszłość pokazała, że ​​mleczarnie i producenci mleka w Niemczech są w stanie z powodzeniem radzić sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach i produkować smaczną i zdrową żywność dla konsumentów w regionie, w Niemczech lub na całym świecie, stwierdza MIV.

agrarheute.com/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023