O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Szarańcza w Afryce – UE przeznaczy 15 mln euro na walkę z plagą

Szarańcza

Szarańcza niszczy uprawy w Afryce Wschodniej. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że 40 milionów osobników szarańczy jest w stanie zjeść tyle pożywienia, co 35 tysięcy ludzi. Milionom mieszkańców tego regionu grozi głód. Unia Europejska przeznaczy kolejne 15 milionów euro na walkę z plagą.

Szarańcza w Afryce – UE przeznaczy miliony na walkę z plagą

Unijna komisarz ds. partnerstwa międzynarodowego Jutta Urpilainen poinformowała, że Unia Europejska przeznaczy dodatkowe 15 milionów euro na wsparcie ONZ i krajów partnerskich w walce z plagą szarańczy. Szarańcza niszczy uprawy w Afryce Wschodniej i jest jedną z najgorszych plag od dekad. Ponadto pandemia koronawirusa ograniczyła możliwości skutecznego powstrzymywania rozprzestrzeniania się owadów.

Nasi przyjaciele i partnerzy w Rogu Afryki doświadczyli katastrofalnego wpływu plagi szarańczy pustynnej na bezpieczeństwo żywności. Sytuację pogarsza pandemia koronawirusa, z powodu której interwencja jest trudniejsza. (…) Dzisiejsza decyzja o zwiększeniu naszego wsparcia pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by kontynuować nasze działania w celu rozwiązania problemu braku bezpieczeństwa żywności.

– powiedziała Urpilainen.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opracowała plan walki z plagą, ale z uwagi na kryzys, interwencje w niektórych krajach muszą zostać zintensyfikowane. Wkład Unii Europejskiej w wysokości 15 milionów euro stanowi dodatek do 42 milionów euro, które zostały przeznaczone na ten cel na początku 2020 roku.

Żurawie niszczą rolnikom uprawy! Zniszczyły nawet 10% plonów!

Szarańcza może wywołać klęskę głodu

Szarańcza pustynna jest jednym z Szaranczanajbardziej niszczycielskich szkodników na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że 40 milionów osobników szarańczy jest w stanie zjeść tyle pożywienia, co 35 tysięcy ludzi. Straty żywności na dotkniętych plagą obszarach są ogromne, a wpływ owadów na rolnictwo i życie rolników są dramatyczne.
Obecna plaga szarańczy jest największą od dekad. Jak wskazuje klimatolog z Nairobi Abubakr Salih Babiker, ma to związek ze zmianami klimatycznymi.

Ogrzewanie się wód Oceanu Indyjskiego doprowadziło do rekordowych opadów we Wschodniej Afryce w 2019 roku. Mokra i ciepła pogoda sprzyja rozmnażaniu się szarańczy i w ostatnim czasie warunki były do tego wyjątkowe .

– ocenił naukowiec.

Sytuacja w Afryce Wschodniej gwałtownie pogorszyła się w ostatnim miesiącu. Wszystko przez tamtejsze warunki pogodowe, które sprawiają, że szarańcza jeszcze szybciej się rozprzestrzenia. Szkody w uprawach i na pastwiskach dotknęły w dużym stopniu Kenię, Etiopię i Somalię, a plaga może rozprzestrzenić się na kraje sąsiednie, w szczególności Dżibuti, Erytreę, Sudan Południowy, Tanzanię i Ugandę. Zagrożone są również Jemen, Sudan, Iran, Indie i Pakistan. Milionom ludzi mieszkających na tych obszarach grozi głód.

portalspozywczy.pl/fot.pxhere/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023