O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Nasienie zwierząt hodowlanych – KRIR apeluje o zmniejszenie stawki VAT

Nasienie zwierząt

Planowane ujednolicenie stawek VAT może być niekorzystne dla rolników. Nowa, wyższa stawka obejmie nasienie zwierząt hodowlanych. Według Krajowej Rady Izb Rolniczych doszło do pomyłki i dlatego jej zarząd apeluje do premiera o zmiany w przepisach.

Nasienie zwierząt hodowlanych – nowa stawka VAT

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych Nasienie zwierzat wystąpił do Premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o pilną zmianę najnowszych przepisów o VAT. Rząd PiS planuje bowiem ujednolicenie od 1 lipca niektórych stawek VAT, w tym tych na nasienie zwierząt hodowlanych. Obecny system stawek, oparty na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, zostanie zastąpiony unijną nomenklaturą scaloną (CN) w zakresie towarów oraz aktualną Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU 2015).

Jak przekonuje KRIR, podczas prac nad zmianą matrycy stawek VAT oraz sposobem klasyfikacji towarów doszło do przeoczenia, które sprawiło, że z zakresu towarów objętych preferencyjną stawką 8% wykluczono nasienie zwierząt hodowlanych, które dotychczas klasyfikowane było w PKWiU 2008 pod pozycją 01.42.20.0 w ramach grupowania 01.4 o nazwie „Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego". Tym samym, nasienie bydła i trzody chlewnej będzie objęte stawką 23%, a nie 8%.

Zdaniem KRIR, najprawdopodobniej wyłączenie nasienia, jako jedynego z szeregu produktów, z grupy towarów i usług wykorzystywanych w produkcji rolniczej, nie było zamierzone i doszło do pomyłki. Okazuje się bowiem, że podwyższenie stawki VAT na nasienie zwierząt z 8% do 23% jest niespójne z założeniami nowelizacji ustawy VAT, czyli z uproszczeniem stosowania stawek poprzez objęcie jedną stawką całej grupy produktów, a więc żywności i produkcji rolniczej.

ASF czy koronawirus? Która choroba silniej uderzyła w sektor trzody chlewnej?

Nasienie zwierząt – KRIR apeluje i ostrzega

Zarząd KRIR ostrzega, że podwyższenie stawki VAT na nasienie zwierząt hodowlanych uderzy w polską produkcję zwierzęcą i będzie szczególnie dotkliwe teraz, gdy rolnictwo zmaga się z kryzysem po pandemii koronawirusa. Większość polskich hodowców funkcjonuje jako rolnicy ryczałtowi, którzy nie mają możliwości odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług.

Podwyższenie stawki VAT o 15% dla polskich producentów nasienia bydła i trzody chlewnej postawiłoby polską hodowlę w znacznie gorszej sytuacji rynkowej wobec producentów zagranicznych. Obecnie firmy z Niemiec, Belgii i Francji mają bardzo silną pozycję na polskim rynku, a zmiana VAT dla polskich hodowców doprowadzi do upadku polskich firm.

– przekonuje KRIR.

Dlatego też Zarząd KRIR zwrócił się do Premiera Morawieckiego o nowelizację przepisów w tym zakresie i wycofanie tej niekorzystnej dla rolników zmiany. Izba wyraża również nadzieję, że Minister Finansów w trybie interwencyjnym wyda rozporządzenie w sprawie obniżenia stawki podatku VAT na nasienie zwierząt hodowlanych jeszcze przed 1 lipca.

krir.pl/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023