O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Złodzieje truskawek okradają lubelskich plantatorów

Złodzieje truskawek

Złodzieje truskawek okradają na potęgę lubelskich plantatorów. W regionie dochodzi do notorycznych kradzieży owoców, zwłaszcza w gminie Puławy, gdzie uprawy tego typu zajmują ponad 300 hektarów. Jeden z rolników stracił ostatnio około 100 łubianek.

Złodzieje truskawek skuszeni ich wysoką ceną?

Wysoka cena truskawek sprawia, że owocamiZlodzieje truskawek 02 tymi zainteresowali się złodzieje. Jak alarmują rolnicy, złodzieje truskawek pojawiają się na polach nad ranem, kiedy wschodzi słońce. Kiedy plantatorzy przychodzą dokonać zbiorów, potrafią zastać tylko pozbawione owców krzaki. Szczególny problem dotyczy gminy Puławy, która w regionie jest truskawkowym zagłębiem.

Najczęściej są to drobne kradzieże, w których ginie niewielka ilość owoców. Jednak zdarzają się również takie przypadki gdzie złodzieje truskawek, potrafią ukraść nawet ponad sto kilogramów truskawek. Tak było w ostatnich dniach w Pachnowoli. W tym przypadku plantator stracił truskawki, które zmieściłyby się w około 100 łubiankach.

W gminie Puławy truskawki uprawiane są na powierzchni ponad 300 hektarów. Uprawom sprzyjają bardzo dobre warunki glebowe i klimatyczne co sprawia, że owoce są smaczne i dorodne. Puławskie truskawki zostały też wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Czytaj także: Susza – jak zwiększyć tolerancję na brak wody u roślin?

Złodzieje truskawek to nie jedyny problem plantatorów

Złodzieje truskawek to nie jedyne zmartwienie lubelskich plantatorów, którzy muszą również radzić sobie z suszą rolniczą, występującą w całym kraju. Największe niedobory wody zanotowano w woj. lubuskim i wielkopolskim. Susza najbardziej dotyka uprawy zbóż jarych i ozimych - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego jest oceniany stan zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -100 mm. Najniższe wartości KBW (poniżej -170 mm) w tym okresie sześciodekadowym wystąpiły na terenie Pojezierza Lubuskiego oraz na obszarze Pojezierza Wielkopolskiego. Natomiast najmniejsze niedobory wody były w woj. warmińsko-mazurskim i woj. podkarpackim.

W pierwszym okresie raportowania to jest od 21 marca do 20 maja 2020 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski - czytamy w pierwszym w tym roku komunikacie IUNG.

Susza rolnicza w uprawach truskawek wystąpiła w 522 gminach Polski (21 procent gmin kraju), w 11 województwach na powierzchni 6,5 procenta gruntów ornych. 

polsatnews.pl/lublin112/fot.Pxhere, Stridsberg Carl/Pixnio,congerdesign

swiatrolnika.info 2023