O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-04-2020

Autor: Adam Szewczyk

Francuscy rolnicy masowo bankrutują! Kryzys uderzył w sektor drobiarski

Francuscy rolnicy

Francuscy rolnicy zajmujący się hodowlą drobiu stoją na skraju bankructwa – informują tamtejsze organizacje branżowe. Kryzys dotknął szczególnie rolników utrzymujących kaczki.

Francuscy rolnicy mają kłopoty!

Według organizacji Anvol zarówno gospodarstwa, jak i rzeźnie znajdują się w trudnej sytuacji. Kryzys związany z pandemią koronawirusa i związane z nim załamanie się łańcucha dostaw wpływa negatywnie na wskaźniki finansowe notowane przez francuskie gospodarstwa, które wciąż nie poradziły sobie ze skutkami ubiegłorocznej nadprodukcji na tamtejszym rynku mięsa drobiowego. Francuscy rolnicy informują, że popyta na mięso dramatycznie spadł. Eksport również się zatrzymał, a do tej pory handel zagraniczny zagospodarowywał około 50 proc. tamtejszej produkcji. Hodowcy narzekają także na kończące się miejsce w francuscy rolnicy kaczkichłodniach, które pełnią kluczową rolę wobec przechowywania obecnych nadwyżek produkcyjnych. Kryzys w największym stopniu dotknął rolników z Bretanii.

Czytaj także: Magazynowanie wody – leśnicy korzystają z projektów retencyjnych

Teraz warzywa i owoce? Francuscy rolnicy w potrzasku

Według badań przeprowadzonych przez platformę ShopAdvizor Francuzi umieszczają owoce i warzywa na szczycie najważniejszych produktów konsumpcyjnych. W rzeczywistości 69% wymienia owoce i warzywa jako „niezbędne” produkty, a następnie makaron, ryż i płatki zbożowe (67%), produkty mleczne i ser (66%), jajka. (65%), następnie mąka, cukier i wyroby cukiernicze (50%). Mięso nie zostało nawet ujęte w badaniach, co francuscy rolnicy powinni poczytać za niekorzystną prognozę na przyszłość.

Francuscy rolnicy cierpią z powodu zbyt niewielkich zakupów rodaków

W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii, 62% pytanych konsumentów twierdzi, że stanęło w obliczu braku zapasów (44%) lub braku marek, które chcieli konsumować (18%). Ponadto mogą robić zakupy rzadziej, dlatego są zmuszeni do reorganizacji sposobu zakupu. Wózki są zatem bardziej wypełnione (48% więcej). Rodziny z dziećmi to te, które najbardziej zmieniły częstotliwość zakupów (66%) z jeszcze większym koszykiem (70%, w porównaniu z 32% dla osób samotnych). Francuscy rolnicy muszą zatem wdrożyć mechanizmy pomocowe dla sektora drobiarskiego, które pozwolą zmienić szkodliwą dla branży tendencje zakupowe.

Freshplaza/jac/fot. freepik

swiatrolnika.info 2023