O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

05-11-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Żywienie kur niosek – czy wiesz jakie ziarna zbóż są najlepsze w skarmianiu?

Żywienie kur niosek

Żywienie kur niosek opiera się przede wszystkim o pasze roślinne, które powinny być uzupełniane dodatkami pochodzenia zwierzęcego. Ziarno zbóż stanowi główny pokarm drobiu, nie może być jednak wyłącznym pożywieniem ze względu na obniżoną wartość biologiczną białka i niską zawartość witamin i składników mineralnych.

Żywienie kur niosek – zawsze skrupulatnie sprawdzaj jakość ziarna!

W ziarnie podawanym kurom tylko niektóre witaminy z grupy B występują w wystarczającej ilości. Wartość zboża uzależniona jest przede wszystkim od warunków, w jakich zostało ono zebrane. Ze względu na to, że drób jest bardzo wrażliwy, żywienie kur niosek nie może opierać się o pasze zepsute – należy więc starannie sprawdzać stan ziarna przed planowanym skarmianiem. Spleśniałe ziarno ma zdolność do wytwarzania mikotoksyn, które mogą wywołać zatrucia, a w efekcie doprowadzić do upadków zwierząt.polski drob ukraina 2

Żywienie kur niosek – pszenica, kukurydza i jęczmień

Pszenica to najbogatsze źródło białka, które przy tym zawiera niską ilość włókna. Ziarno cechuje również wysoka wartość energetyczna, dlatego też jest zbożem, które najczęściej stosuje się w skarmianiu drobiu nieśnego. Żywienie kur niosek opiera się również na kukurydzy, która – podobnie jak w przypadku pszenicy – charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną. Jest źródłem prowitaminy A (karotenu). Żółte ziarno kukurydzy zawiera szereg barwników roślinnych, które często przyczyniają się do bardziej intensywnego zabarwienia żółtka jaj. Jęczmień zawiera znacznie mniej białka, jednak więcej włókna niż pszenica. Zdecydowanie wyższą wartość odżywczą wykazują odmiany bezostne, ponieważ zawierają wyraźnie mniejszą ilość włókien.

Czytaj także: John Deere to jedna z najdroższych marek na świecie. Kto na pozostałych miejscach?

Żywienie kur niosek – owies, pszenżyto i żyto

Owies jest zbożem, które drób zjada znacznie mniej chętnie, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że jest bogate w energię oraz zawiera witaminę E. Żywienie kur niosek wzbogacone o ziarna owsa korzystnie wpływają na nieśność oraz wylęgowość jaj. W okresie wylęgowym warto podawać kiełkowane ziarno jęczmienia lub owsa – proces kiełkowania korzystnie wpływa na zwiększenie zawartości witaminy E w pożywieniu. Pszenżyto można z powodzeniem stosować jako zamiennik pszenicy i kukurydzy ze względu na wysoką zawartość energii. Żyto natomiast jest ziarnem najmniej chętnie zjadanym przez drób nieśny, dlatego też warto mieszać je z innym zboże. Należy jednak pamiętać o tym, że żyto może powodować zaburzenia trawienia, a świeże ziarno często wywołuje biegunki.

izoo.krakow

swiatrolnika.info 2023