Talk icon

Informacje

28-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Zmarł Tadeusz Ferenc. Były, wieloletni prezydent Rzeszowa

Tadeusz Ferenc

Nie żyje Tadeusz Ferenc, który w latach 2002–2021 był prezydentem Rzeszowa. Informację o jego śmierci przekazał wiceminister Marcin Warchoł.

,,Odszedł od nas Pan Prezydent Tadeusz Ferenc. Wielki i wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek. Przez 18 lat sprawowania urzędu powiększył ponad dwukrotnie Rzeszów i uczynił z niego szybko rozwijające się nowoczesne miasto przyjazne mieszkańcom. Cześć Jego pamięci!" – napisał na Twitterze wiceminister Warchoł.

Nie żyje Tadeusz Ferenc

Tadeusz Ferenc był prezydentem Rzeszowa od 2002 r., ze stanowiska ustąpił 10 lutego 2021 r. po tym, gdy przeszedł COVID-19. Na swoje stanowisko zaproponował wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Ostatecznie przedterminowe wybory, które odbyły się 13 czerwca ub. roku, wygrał w I turze Konrad Fijołek.

,,Prezydent Tadeusz Ferenc nauczył mnie, czym jest bezgraniczna miłość do swojego miasta. Wiedział to najlepiej, bo poprowadził Rzeszów od małego miasteczka do prężnie rozwijającej się metropolii" – napisał obecny prezydent miasta Konrad Fijołek.

Z kolei rzeczniczka prezydenta miasta Marzena Kłeczek-Krawiec poinformowała, że Tadeusz Ferenc odszedł w otoczeniu najbliższych.

,,Żegnamy Go z głębokim żalem i smutkiem” – przekazała.

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku w Rzeszowie. Od 1956 do 1963 pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”. Następnie do 1972 był kierownikiem magazynu. W latach 1972–1981 pełnił funkcję zastępcy dyrektora przedsiębiorstwa Transbud Rzeszów. W 1975 ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Od 1981 do 1984 był kierownikiem w przedsiębiorstwie Budimex. Następnie, do 1985 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów. W latach 1985–1991 kierował Miejskimi Zakładami Budownictwa Mieszkaniowego. W 1993 został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”.

W 1994 i 1998r. był radnym Rady Miasta Rzeszowa. W latach 2001–2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim. Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 r.

Tadeusz Ferenc

Wieloletni prezydent

Był pierwszym włodarzem miasta, który został wybrany w wyborach bezpośrednich. Funkcję tę pełnił przez prawie 19 lat, często wygrywając już w I turze wyborów.

Ze stanowiska ustąpił 10 lutego 2021 r. po tym, gdy przeszedł COVID-19. Na swoje stanowisko zaproponował wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Ostatecznie przedterminowe wybory, które odbyły się 13 czerwca ub. roku, wygrał w I turze Konrad Fijołek.

Tadeusz Ferenc został wielokrotnie odznaczony za zasługi, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2022r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2010r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2005r., za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej), Tytułem doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej (w 2017 r.)

W listopadzie 2021 r. radni miejscy w Rzeszowie zdecydowali o przyznaniu byłemu prezydentowi stolicy Podkarpacia tytułu Honorowego Obywatela Rzeszowa. O uhonorowanie Ferenca wystąpiło do władz miasta ponad 200 przedstawicieli rzeszowskiego świata biznesu, nauki oraz organizacji działających w stolicy Podkarpacia. Wyróżnienie to otrzymał w styczniu tego roku.

Czytaj też: Zbigniew Ziobro w wywiadzie: Unia zmienia się w upiorną karykaturę

PAP/fot.KPRP,Przemysław Keler/fot. KPRP,Jakub Szymczuk

swiatrolnika.info 2022