O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ziemniak – świadomy wybór. Akcja ŁODR Bratoszewice

Ziemniak

Ziemniak – kiedy zaczęła się nasza przygoda z tym warzywem? Czy może posłużyć za oręż w walce z pandemią i jak wyglądają koszty i opłacalność uprawy? Warto znać kraj pochodzenia ziemniaka, by móc podjąć świadomy wybór!

Ziemniak – świadomy wybór

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach oddział w Kościerzynie zapoczątkował serię filmów, które dotyczyć będą tematyki rolniczej. Celem akcji jest uświadomienie konsumentów co do codziennych wyborów zakupowych. W pierwszej kolejności na warsztat trafił polski ziemniak, którego zagłębiem jest powiat sieradzki.

– W przystępny sposób chcemy opowiedzieć o konkretnych segmentach produkcji rolniczej, dotknąć najistotniejszych aktualnie problemów i wykazać wielkie korzyści z sięgania po Polskie produkty – zwłaszcza żywność. Nasze materiały kierujemy do rolników, ale najbardziej zależy nam na dotarciu do konsumentów i wzbudzeniu w nich refleksji nad codziennymi wyborami zakupowymi i ich wielkim wpływie na zdrowie, samopoczucie i lokalną gospodarkę

– czytamy w komunikacie prasowym .

Film wpisuje się w promocję lokalnych, przede wszystkim Polskich zdrowych produktów rolniczych i ma pobudzać konsumenta do refleksji nad tym co trafia do jego koszyka. Materiał filmowy jest częścią dłuższej serii. Pierwszym omawianym tematem jest ziemniak, a w dalszej kolejności będą pszczoły i gospodarowanie wodą.

Pomysł na taką aktywność pojawił się wraz z ograniczeniami jakie wywołała pandemia koronawirusa, zwłaszcza brakiem możliwości realizacji dorocznych wydarzeń targowych. Filmy mają za zadanie utrzymać bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami regionu i propagować wśród mieszkańców idee sięgania do oferty lokalnych producentów żywności.

Ceny mleka – FAO informuje, jak pandemia wpłynęła na rynek

Ziemniak – król polskich stołów

Ziemniak, zwany również kartoflem,Ziemniak to od lat król polskich stołów. Większość z nas nie wyobraża sobie obiadu bez tego warzywa. Świetnie sprawdza się jako dodatek do mięs i zup, a ponadto wchodzi w skład niezliczonej liczby potraw i przekąsek.

Jego ojczyzną jest Ameryka Południowa. Ziemniak uprawiany był już przez Inków, a pierwsze ślady upraw odnaleziono okolicach jeziora Titicaca, na wysokości 4 000 metrów nad poziomem morza. Około 8 000 lat temu, na górskich zboczach powstawały poletka i systemy nawadniające, a sycący i odporny na trudne warunki warzywo, stało się głównym produktem żywnościowym ówczesnej ludności.

Do Europy ziemniak przywędrował wiele wieków później, w 1554 roku, dzięki podbijającym Amerykę Południową Hiszpanom. Jego pojawienia się nie wzbudziło zbytniego entuzjazmu. Początkowo spożywanie jego bulw kojarzono z rozprzestrzenianiem się chorób wśród ludzi i zwierząt. Zyskał przydomek: diabelskie jabłko. Doceniono jednak jego walory estetyczne – stał się rośliną ozdobną. Kwiaty ziemniaka świetnie sprawdzały się jako element dekoracyjny ogrodów oraz strojów arystokracji i dostojników kościelnych.

Do Polski ziemniak trafił za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Przywiózł on sadzonki, otrzymane od cesarza Leopolda I, ukochanej Marysieńce. Na początku ziemniaka uznano za roślinę ozdobną. Jego walory smakowe docenił dopiero ogrodnik Łuba za czasów panowania Augusta II. Sadził warzywo w ogrodzie na Nowolipkach, a plony dostarczał na dwór magnaterii. Po kilkudziesięciu latach kartofel trafił do większości domów polskich. A gdy odkryto w końcowej fazie XVIII wieku, że można pozyskać z niego skrobię oraz alkohol, powierzchni upraw zwiększyły się jeszcze bardziej.

Bulwy ziemniaka gotuje się, dusi, piecze, grilluje, smaży. Podaje się je jako danie główne, jego uzupełnienie, przekąskę, a nawet deser. Przyrządzić można potrawy z kartofli surowych lub gotowanych. Ziemniaki w przeróżnych postaciach króluje na naszych stołach.

Mimo trudnych początków ziemniak zyskał niezwykłą popularność w Europie. W XIX wieku stał się podstawą diety większości mieszkańców naszego kontynentu i zawitał na dobre w kuchniach wielu krajów. Pomagał przeżyć milionom. Niejednokrotnie zapobiegał klęsce głodu. Obecnie jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną na świecie (zaraz po pszenicy, kukurydzy i ryżu). Przeciętny mieszkaniec Ziemi spożywa rocznie około 32 kg ziemniaków.

ŁODR Bratoszewice/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023