Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Zgrabiarka karuzelowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zgrabiarka karuzelowa

Zgrabiarka karuzelowa stanowi ważny element wyposażenia gospodarstwa rolnych. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze najlepszego sprzętu.

Wybór zgrabiarki karuzelowej nie należy do najłatwiejszych. Wszystkim rolnikom zależy bowiem nie tylko na wydajnym tempie pracy i niepozostawiania przez maszynę kęp siana na polu. Istotny aspekt stanowi także czystość pozyskanego surowca, którym potem będą karmione zwierzęta.

Zgrabiarki wielowirnikowe – szeregowe czy symetryczne?

Przystępując do wyboru zgrabiarki, należy określić, na jakiej powierzchni maszyna ma być używana. Posiadacze mniejszych pól powinni zdecydować się bowiem na model jednowirnikowy. Zgrabiarka karuzelowa wielowirnikowa będzie natomiast dobrą opcją dla właścicieli wielohektarowych powierzchni, gdyż charakteryzuje się dużą szerokością roboczą. Występuje w wersji symetrycznej albo szeregowej. Czym się one różnią?

Wersja szeregowa umożliwia utworzenie pojedynczego dużego lub też dwóch mniejszych nasypów siana. Pierwsza opcja sprawdza się przy mniejszej ilości zielonki – wówczas przy użyciu dużej szerokości roboczej można zgrabiać w jeden wał. Większe plony zgrabia się z reguły na dwa wały. Zgrabiarka ta pozwala także na harmonijną korekcję szerokości roboczej. Możliwy przedział zmian w części urządzeń jest bardzo duży. Warto pamiętać, że choć wzrost szerokości często przyspiesza pracę, nie zawsze można używać maksymalnych wartości z zakresu. Rośliny motylkowe np. wymagają zastosowania minimalnej szerokości.

Istotne ułatwienie, które zapewniają te zgrabiarki, stanowi również możliwość zgrabiania nasypu z boku i zebranie tym samym sporej ilości zielonki. Pod tym kątem urządzenie upodabnia się trochę do zgrabiarki kołowo – palcowej.  Ma to ogromne znaczenie dla posiadaczy samojezdnych sieczkarni polowych. Rozwiązania takie znacznie usprawniają pracę.

Jak łatwo się domyślić, zgrabiarka szeregowa poza licznymi zaletami posiada także pewne mankamenty. Zielonka pokonuje podczas zgrabiania spore odległości, dlatego jak już wspomniano, dla roślin motylkowatych dopuszczalne jest używanie jedynie minimalnych szerokości. Poza tym urządzenia te ze względu na swoje rozmiary sprawiają kłopoty przy transporcie. Rolnik może zdecydować się także na zakup modelu symetrycznego. Wówczas również będzie miał możliwość regulacji szerokości roboczej, ale urządzenie będzie formować z zielonki jedynie pojedynczy centralny nasyp.

Zgrabiarka karuzelowa

Zgrabiarka karuzelowa jednowirnikowa dla małych gospodarstw

W małych gospodarstwach rolnych dobrze sprawdzi się najprostsza zgrabiarka karuzelowa jednowirnikowa. Stanowi ona ekonomiczne rozwiązanie ze względu na prostotę budowy i wynikający z niej stosunkowo niski koszt. Dzięki małej wadze oraz niewielkim wymogom odnośnie mocy nadają się dla małych traktorów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, więc każdy powinien wybrać coś dla siebie. Rolnicy kierują się zawieszeniem, masą całkowitą urządzenia i szerokością roboczą. Największą popularnością cieszą się zgrabiarki 4– metrowe. Nie bez znaczenia jest też renoma producenta.

Warto zwrócić uwagę na układ terenu. Na równej powierzchni sprawdzą się najtańsze, dwukołowe układy jezdne. Kiedy natomiast zróżnicowanie terenu jest większe, należy zainwestować w zgrabiarkę o podwoziu tandemowym z czterema albo sześcioma kołami. Lepiej dostosowują się one do napotykanych na swojej drodze wzniesień i zagłębień. Dobrym pomysłem będzie też zakup maszyny z zamontowanym przed karuzelą specjalnym kołem kopiującym, które pozwala na ruchy w przód i tył.

Choć często zwraca się uwagę na wyprofilowanie palców zgrabiarki, które stykają się z zielonką, należy pamiętać, że to głównie od odpowiedniego ustawienia i wypoziomowania urządzenia zależy jakość zgrabionej paszy. Jeśli karuzele znajdą się równolegle do podłoża i na właściwej wysokości, siano powinno być czyste i nieuszkodzone.  

Czytaj również:Jakie przedmioty i na jakich zasadach rolnik może wziąć w leasing?

portalwysokichplonow /fot.FB, Egrol.pl

swiatrolnika.info 2023