O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-10-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Zbiory jabłek – spodziewane wyższe plony upraw w Tyrolu!

Zbiory jabłek

Tegoroczne zbiory jabłek w regionie uprawy w Południowym Tyrolu są teraz w drugiej połowie. Pierwsze partie Galas zostały zebrane na początku sierpnia, a w ciągu następnych czterech tygodni ostatnie późne odmiany – takie jak Pink Lady – będą gotowe do zbioru. Pierwsze prognozy dla Spółdzielni Biosüdtirol są szczególnie pozytywne – mówi dyrektor zarządzający Werner Castiglioni.

Zbiory jabłek – większa powierzchnia upraw przełoży się na wyższe wolumeny

W ostatnich latach niektórzy rolnicy przestawili swoje gospodarstwa na uprawy ekologiczne. W tym roku do Biosüdtirol dołączyło 50 rolników, co oznacza, że ​​powierzchnia upraw Biosüdtirol wzrosła z 650 do około 800 hektarów w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W związku z tym wzrost powierzchni doprowadzi do znacznego wzrostu wolumenu. Spodziewamy się zbiory jabłek wzrosną z 28 000 ton w zeszłym roku do 35-36 tysięcy ton. W przeciwieństwie do zeszłorocznego sezonu – w którym mieliśmy stosunkowo dużą ilość produkty małego kalibru – w tym roku mamy do czynienia z całkiem niezłą wielkością, zgodną z wymaganiami rynku

– mówi Castiglioni.

Pierwszy nowy produkt sezonu trafił na praktycznie pusty rynek, na którym brakowało zapasów i stosunkowo niewiele dostaw z zagranicy. Obecnie sytuacja rynkowa jest dość stabilna, z bogatą sytuacją podażową i wysokim stopniem samowystarczalności.

Równolegle do plonów z europejskich upraw owocowych, tradycyjnie do połowy października z własnych ogródków przydomowych jest dużo opadłych owoców. Niemniej jednak organiczne owoce ziarnkowe są dobrze odbierane na rynkach:

Szczególnie w czasach koronawirusa, świadomość zdrowotna wśród konsumentów wydaje się wzrastać, dlatego owoce ekologiczne zyskują na popularności.

 Czytaj też: Jabłka królują jesienią – prześwietlamy najpopularniejsze polskie owoce

Zbiory jabłek – większość owoców z Południowego Tyrolu trafia na eksport

Biosüdtirol koncentruje się głównie na zaopatrywaniuZbiory jablek 025 rynków zagranicznych, dlatego ich zbiory jabłek w 90 procentach trafiają ostatecznie na eksport. Niemcy zawsze były jednym z najważniejszych rynków dla przemysłu owoców ziarnkowych w Południowym Tyrolu.

Jabłka naszej Gali są nadal silnie reprezentowane na rynku niemieckim, a w ostatnich latach odmiana Pink Lady również szybko się ugruntowała

– mówi Castiglioni.

Niemniej jednak stale pracujemy nad nowymi odmianami i koncepcjami rynkowymi. Do najnowszych innowacji w spółdzielni należą Natyra, Story Inored i Bonita. Smak i okres przydatności do spożycia są kluczem do ostatecznego sukcesu rynkowego. W ostatnich latach coraz częściej stawiamy sobie za zadanie poszerzenie naszej oferty odmian do późnego wprowadzenia do obrotu w miesiącach letnich, zapewniając tym samym płynne przejście na nowe zbiory jabłek

– wyjaśnia Castiglioni.

freshplaza.com/fot.Pixabay/Pixnio

swiatrolnika.info 2023