Talk icon

Informacje

02-11-2022

Autor: Świat Rolnika

Zamieszki ekologów w Sainte-Soline! Szef MSW: To ekoterroryzm

Zamieszki Sainte-Soline ekoterroryzm

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin stwierdził, że zamieszki z policją w Sainte-Soline w zachodniej Francji to ekoterroryzm.

Zapewnił, że ponad tysiąc żandarmów pozostanie na miejscu, aby zagwarantować dokończenie budowy zbiornika retencyjnego, czemu sprzeciwiają się ekolodzy. Potępiając „ekoterroryzm” Darmanin „zapewnił, że żaden ZAD (nielegalna strefa okupacyjna – red.) nie zostanie zbudowany” w Sainte-Soline.

Zamieszki w Sainte-Soline to ekoterroryzm

Od weekendu w departamencie Deux-Sevres w zachodniej Francji trwają starcia ekologów, aktywistów lewicy i lokalnych mieszkańców z policją. Na miejscu zdarzenia policja zidentyfikowała czterdziestu aktywistów „skrajnej lewicy” posiadających tzw. teczki S (osoby uznane za stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa – red).

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin stwierdził, że zamieszki z policją w Sainte-Soline w zachodniej Francji to ekoterroryzm. W odpowiedzi na działania Darmanina lewica skrytykowała ministra nazywając go „prowokatorem”.

Zamieszki Sainte-Soline ekoterroryzm

Prawica popiera natomiast projekt budowy zbiorników retencyjnych dla rolnictwa w regionie. Według lidera Zjednoczenia Narodowego Jordana Bardelli, należy w sytuacji zamieszek „wspierać żandarmów i rolników”, „skrajna lewica pokazuje przemoc, a państwo jest słabe” – stwierdził Bardella.

W niedzielę demonstranci odcięli rurę doprowadzającą wodę do rolniczych upraw w Sainte-Soline. W sobotę w starciach kilku tysięcy aktywistów w policją zostało rannych 61 żandarmów oraz 30 manifestujących.

Czytaj też: Ekoterroryści zastawili pułapkę na polskich leśników! Do czego się jeszcze posuną?

PAP/fot.tt, France Bleu Poitou,Attac France

swiatrolnika.info 2023