Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Zakaz handlu w niedzielę – kolejne rozmowy przy okrągłym stole

zakaz handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę wraca jako temat rozmów między stroną rządową, a konsumentami i przedstawicielami sektora handlowego. 

„Chcemy usiąść z przedstawicielami strony społecznej i handlu przy okrągłym stole i porozmawiać o tym, jaka jest idea zamkniętych sklepów w niedzielę” – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zakaz handlu w niedzielę – co dalej?

Minister rodziny w telewizji Trwam podkreśliła, że "powinniśmy dążyć do tego, aby w pełni przestrzegać zakazu handlu w niedzielę". "Tak, jak całe to przedsięwzięcie związane z planem otwarcia czytelni w Biedronkach – tutaj skutecznie przeciwdziałaliśmy, aby nie doszło do tego i, przy zaangażowaniu oczywiście Inspekcji Pracy, zostały przeprowadzone kontrole" - dodała.
Szefowa resortu przekazała, że spotkała się w tej sprawie z przewodniczącym Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfredem Bujarą. "Na roboczo ustaliliśmy, że chcielibyśmy usiąść do okrągłego stołu. Z jednej strony strona społeczna, z drugiej chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli branży i porozmawiać o tym, jaka jest idea zamkniętych sklepów w niedzielę. Na zachodzie też sklepy w niedzielę są zamknięte" – wyjaśniła.

Zdaniem minister, niedziela jest najważniejszym dniem w tygodniu. "Ten dzień powinno się spędzać z rodziną. To czas dla rodziny, na modlitwę, a nie na spędzanie go w sklepie. O tym chcielibyśmy porozmawiać przy okrągłym stole" - wyjaśniła. "Będziemy pracować nad tym pomysłem, aby go zoperacjonalizować. Planujemy takie spotkanie na początku przyszłego roku. Trzeba to dobrze przygotować i włączyć Głównego Inspektora Pracy, abyśmy skutecznie realizowali to, co jest zapisane w przepisach prawa. Bo ustawa o handlu w niedzielę, jest ustawą szczelną" – podsumowała Maląg.

zakaz handlu w niedzielę

Czytaj także: Niedziele handlowe 2022 – kiedy będziemy mogli zrobić zakupy?

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022