Talk icon

Informacje

12-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Wyprzedaż na giełdzie w Chicago spowodowała spadek ceny zbóż

Ceny zbóż

Ceny zbóż w Unii Europejskiej nadal trzymają się mocno. Jednakże, po drugiej stronie Atlantyku kolejny majowy tydzień rozpoczął się od przeceny.

Nadszedł czas przeceny terminu majowego pszenicy spowodowany z przypadającego na 9 maja zakończenia obrotu tą serią. W Paryżu kontrakt na rzepak odbił w górę naśladując zachowanie kanadyjskiej canoli i oleju palmowego. Tymczasem, we Francji rośnie obawa przed suszą, w porównaniu do USA, gdzie warunki pogodowe poprawiają się i powinny pozwolić na przyspieszenie tempa wiosennych zasiewów.

Zasiew zbóż w USA i sytuacja w Chinach

W USA główne zboża, czyli soja i kukurydza są w zaawansowanym procesie zasiewów, która stanowi około połowy średniej dla tego terminu. Warto przypomnieć, że dotychczas według raportu USDA wiosenne zasiewy zbóż są mocno opóźnione z powodu zimnej pogody. Według raportu do 1 maja wysiano 14 proc. planowanego areału kukurydzy, w porównaniu do 33 proc. średniej pięcioletniej. W przypadku soi wysiano jedynie 8 proc. planowanego areału, gdzie pięcioletnia średnia wynosi ponad 13 proc. Takie samo tempo odnotowano w przypadku pszenicy jarej, gdzie wysiano 19 proc. Przy czym średnia wynosi 28 proc. Sytuacja ulega poprawie.

W ostatnim czasie również ceny zbóż przechodziły kryzys. Susze we Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Indiach wpływają na rosnące ceny. Na rynkach najmocniej drożeje pszenica.

Ceny zbóż na świecie

Początek maja przyniósł nam wzrost ceny zbóż. W przypadku pszenicy ponownie zanotowały gwałtowny wzrost pod koniec zeszłego tygodnia z powodu niepowodzeń związanych z pogodą w ważnych regionach upraw. Również w nowym tygodniu pszenica zaczyna się od silnych premii cenowych w handlu przedrynkowym w USA.

Długo oczekiwane deszcze na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych iw ważnych południowych regionach uprawy pszenicy były oczywiście mniej intensywne niż oczekiwano. A prognozy pogody amerykańskich serwisów meteorologicznych nie przewidują żadnych opadów, o których warto wspomnieć w ciągu najbliższych kilku dni. Niewielka ilość deszczu jest prognozowa tylko we wschodnim Kansas i Oklahomie. To nie wystarczy, aby poprawić perspektywę katastrofalnych zysków.

Czytaj również: Ubiegłoroczna pszenica tanieje na obu światowych giełdach

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023