Talk icon

Informacje

02-06-2021

Autor: Monika Faber

Wykopywane norki amerykańskie będą kosztowały Danię miliony

Norki amerykańskie

Ostateczny rachunek może kosztować duńskie społeczeństwo ponad 300 milionów koron. Norki amerykańskie w liczbie kilku milionów zostały zakopane w listopadzie ubiegłego roku, a obecnie są one ponownie wykopywane.

Norki amerykańskie mogą kosztować duńskie społeczeństwo nawet ponad 300 milionów koron

Rachunek za najpierw pogrzebanie czterech milionów martwych norek w Kølvrå i Nørre Felding, a następnie ponowne wykopanie ich może skończyć się kwotą ponad 300 milionów koron. Świadczą o tym liczby, które przekazał duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności.

Zakopane norki amerykańskie kosztowały już około 55 milionów koron za sam “pochówek”. Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności ma nadzieję, że uda mu się je ponownie odkopać i spalić za 72,2 miliona, ale oficjalnie 150 milionów koron zostało zarezerwowanych na to zadanie.

Musimy dopilnować, aby prace nie ustały, gdyby koszty przekroczyły 72,2 miliona koron

– wyjaśnił w konsultacjach minister żywności, rolnictwa i rybołówstwa Rasmus Prehn.

Ponadto 10,6 miliona zarezerwowano na wykopywanie skażonej gleby, a 112,2 miliona na oczyszczanie wód gruntowych w miejscach pochówku. W związku z tym całkowity koszt może wynieść nawet ponad 300 milionów koron.

Czytaj też: Hodowcy norek z Niderlandów dostaną wielomilionowe odszkodowania

Norki amerykańskie zabite przez duński rząd nie powinny zostać zakopane

To wstrząsa przewodniczącym lokalnego stowarzyszenia obywatelskiego w Nørre Felding, który uważa, że ​​masowe groby były zupełnie niepotrzebne. Dlatego stowarzyszenie również głośno zaprotestowało, gdy w listopadzie stało się jasne, że mają zostać zakopane cztery miliony norek.

To nie powinno było się wydarzyć, bo w naszym społeczeństwie mamy dość pieniędzy, by na to wydać. Mamy wielu bezbronnych obywateli, którzy mogliby z nich skorzystać. Brakuje nam wychowawców i trochę więcej nauczycieli szkolnych na zajęciach. Byłoby lepiej, gdyby pieniądze zostały na to wykorzystane

– mówi prezes Per Østergaard.

Obawia się, że pochowana norka zanieczyściła już więcej, niż przewidują władze.

Wychodzimy z założenia, że ​​jeszcze długo będziemy się z tym zmagać, zanim dowiemy się, jak poważne to jest

– dodał.

tvmidtvest.dk/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023