Talk icon

Informacje

30-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wołowina – eksport i produkcja spadają na świecie a ceny będą rosły

Wołowina

Rabobank opublikował wyniki badania za III kwartał 2021 roku na temat sytuacji cenowej jaką na światowym rynku notuje wołowina. Według analityków, delikatną równowagę naruszył wprowadzony przez rząd argentyński zakaz eksportu wołowiny z kraju. Ograniczenia będą obowiązywać przez 30 dni.

Wołowina – Argentyna ogranicza eksport o 50 procent do końca roku

Ceny bydła w wiodących krajach eksportujących wołowinę nadal rosły lub pozostawały stabilne do II kwartału 2021 roku. Wyjątkiem były jednak Argentyna i Kanada, gdzie ceny bydła spadły dość mocno, podczas gdy koszty bydła w Brazylii odwróciły trend wzrostowy.

W czerwcu rząd argentyński ogłosił, że ograniczy eksport wołowiny i zwiększy krajowe dostawy mięsa. Posunięcie nastąpiło po 30-dniowym zawieszeniu gdy wołowina nie mogła być eksportowana w maju. Nowe kontyngenty ograniczają teraz eksport argentyńskiej wołowiny do 50 procent średniej miesięcznej wielkości eksportu od lipca do grudnia 2021 roku.

Komentując to, Angus Gidley-Byrd, starszy analityk inwentarza żywego w Rabobank, powiedział:

Ponieważ Argentyna była piątym co do wielkości eksporterem wołowiny w 2020 roku i drugim największym dostawcą do Chin, to ograniczenie podaży może mieć znaczący wpływ na światowy handel wołowiną.

Rząd argentyński planuje zrewidować terminy eksportu produktów zwierzęcych. Planowane jest ich przedłużenie do grudnia. Wyjątkiem będą tylko Chiny i Izrael, największe kierunki gdzie trafia argentyńska wołowina..

W szczególności 16 sierpnia rząd argentyński ogłosił, że zezwoli Izraelowi na dodatkowy limit 3500 ton miesięcznie.

Kontynuując, Gidley-Byrd powiedział:

Sądzimy jednak, że prawdopodobnie nastąpi 50-procentowy spadek eksportu w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku we wszystkich miejscach docelowych, z wyjątkiem sprzedaży do Chin, wznowionej we wrześniu, i kontyngentów dla niektórych krajach do grudnia 2021 r. W ten sposób zostaną zaspokojone podstawowe potrzeby sektora produkcyjnego. Nastąpi również wzrost dostępności wołowiny na rynku krajowym, zmniejszając eksport tylko o 9,5 procenta w porównaniu do 2020 roku.

Czytaj też: Amerykańska wołowina stopniowo wychodzi z kryzysu

Wołowina – ograniczone dostawy z Argentyny przyniosą korzyści innym południowoamerykańskim producentom

Ostatecznie, z perspektywy międzynarodowej, oczekuje sięWolowina 025, że ograniczony eksport Argentyny przyniesie korzyści sąsiednim rynkom południowoamerykańskim, takim jak Brazylia i Urugwaj.

Eksport brazylijskiej wołowiny do Chin znacznie wzrósł w czerwcu i lipcu. Brazylijski eksport w czerwcu (82 000 ton) wzrósł o 22 procent w porównaniu z majem, podczas gdy w lipcu zwiększył się o kolejne 11 procent do 91 000 ton, co jest najwyższym wolumenem w tym roku.

Według Urugwajskiego Narodowego Instytutu Mięsa (INAC), w pierwszej połowie 2021 roku wołowina trafiająca z tego kraju do Argentyny osiągnęła wielkość dostaw na poziomie 1400 metrycznych, najwyższy poziom od 10 lat.

Przesyłki z Urugwaju do Chin również wzrosły o 45 procent do około 146 000 ton, podczas gdy wolumeny do Izraela wzrosły o 83,6 procenta do 8200 ton.

Rząd argentyński opublikuje plan pobudzenia sektora produkcyjnego – aby zapobiec krótko- i średnioterminowym ograniczeniom pogłowia i produkcji. Jednak autorzy raportu analitycznego uważają, że wołowina może zanotować spadek produkcji w tym roku o 4-5 procent.

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022