O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Wicepremier Kowalczyk uspokaja: Największy wzrost cen żywności już za nami

wzrost cen żywności

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk stwierdził, że największy wzrost cen żywności mamy za sobą, a tempo wzrostu będzie już malało.

Wicepremier pytany, ile od stycznia wyniesie VAT na gaz, wyraził nadzieję, że będzie to stawka preferencyjna, decyzja należy jednak do ministra finansów. Minister dodał, że decyzje w tej sprawie powinny zapaść w najbliższym czasie. Przypomniał, że utrzymany zostanie zerowy VAT na żywność.

Najgorszy wzrost cen żywności już za nami?

Wicepremier Kowalczyk pytany o prognozy resortu dotyczące wzrostu cen żywności, stwierdził, że największy wzrost cen żywności mamy już za sobą, a "w tym momencie możemy mówić o prognozach rzędu kilkunastu proc. w stosunku do tego, co jest".

,,Największy wzrost cen żywności mamy za sobą, co nie znaczy, że ceny będą spadać, ale tempo wzrostu będzie już zdecydowanie malało, chyba żeby się wydarzyło coś niezwykłego, jak np. gwałtowne rozszerzenie wojny i gwałtowne wzrosty cen energii" – mówił w środę w TOK FM Kowalczyk.

Szef MRiRW został też zapytany, jaki będzie VAT na paliwo i gaz od stycznia przyszłego roku.

,,VAT będzie musiał być podniesiony ze względu na komunikat Komisji Europejskiej. Mam nadzieję, że będzie mniejszy niż 23 proc., czyli preferencyjny" – stwierdził.

Dopytywany, czy stawka na gaz wyniesie raczej 8 czy 23 proc., odparł: "może bardziej 8 (proc.), ale nie chciałbym wyrokować, to są decyzje ministra finansów".

Wicepremier Kowalczyk dodał, że decyzje w tej sprawie powinny zapaść w najbliższym czasie. Przypomniał, że utrzymany zostanie zerowy VAT na żywność, "na razie na pół roku, potem zobaczymy, jakie będą ceny, jak zaczną spadać, to może warto wtedy wrócić do VAT".

Do końca roku w ramach tarczy antyinflacyjnej VAT na żywność, a także gaz, wynosi 0 proc. Na początku listopada Komisja Europejska, odpowiadając na pytania PAP, poinformowała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.

Zobacz też: Zerowy VAT na żywność na dłużej. Jest rozporządzenie

W związku z tym rząd poinformował o przywróceniu VAT na gaz od 1 stycznia przyszłego roku; jednocześnie zaproponował rozwiązania, które zamrożą ceny gazu dla gospodarstw domowych i umożliwią refundację VAT dla mniej zamożnych osób ogrzewających domy gazem. Zdecydowano ponadto, że stawka VAT na żywność na poziomie 0 proc. zostanie utrzymana do 30 czerwca 2023 r.

wzrost cen żywności

PAP/fot.MRiRW

 

swiatrolnika.info 2023