Talk icon

Informacje

20-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Wicepremier Kowalczyk przyznaje: Ceny żywności dalej będą rosnąć

ceny żywności

Wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przyznał, że jego zdaniem ceny żywności w przyszłym roku nie spadną.

Zdaniem wicepremiera, zadaniem rządu jest sprawić, aby nie nastąpił drastyczny wzrost cen, tak jak to miało miejsce w tym roku. Wicepremier podkreślił, że za wzrostem cen żywności stoi wojna na Ukrainie i wynikający z niej wzrost cen energii i surowców.

Ceny żywności nie spadną

Wicepremier Kowalczyk pytany o rosnące ceny żywności ocenił, że nie sądzi, aby miały one spaść w przyszłym roku.

,,Myślę, że ceny nie spadną (...) naszym ogromnym zadaniem i wysiłkiem jest to, żeby nie rosły  tak szybko jak w tym roku" – dodał.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi przekazał też, że bezpieczeństwo żywnościowe Polski nie jest zagrożone, bo nasz kraj jest "dużym producentem żywności, o czym świadczy duży eksport".

,,W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy żywność o wartości prawie 40 miliardów euro, to można powiedzieć, jest duży zapas. W tym roku eksport jest jeszcze lepszy, więc wyraźnie widać, że my te zapasy mamy, produkujemy dużo dobrej, zdrowej żywności i o to się nie musimy martwić" – powiedział.

Zobacz też: Codzienne zakupy coraz droższe. W listopadzie o prawie 26%!

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie 2022 r.  o 17,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim io  0,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Według danych GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych w listopadzie 2022 r. wzrosły rdr o 22,3 proc.

ceny żywności

PAP/fot.MRiRW/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023