O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Wegetarianie dwa razy częściej niż mięsożercy popadają w depresję

Wegetarianie

Najnowsze badania brazylijskich naukowców dowodzą, że wegetarianie prawie dwa razy częściej niż osoby jedzące mięso doświadczają epizodów depresyjnych.

Epizody depresyjne są blisko dwukrotnie częstsze u wegetarian niż u osób spożywających mięso – wynika z badań przeprowadzonych w Brazylii i opublikowanych w piśmie „Journal of Affective Disorders”. W badanej grupie mięsa nie spożywały jedynie 82 na 14 216 osób. Uczestnicy mieli od 35 do 74 lat.

Wegetarianie wykazują większą podatność na depresję

Jak zauważają naukowcy z Uniwersytetu Federalnego w Rio Grande do Sul, dieta Brazylijczyków opiera się w dużym stopniu na mięsie, a odsetek wegetarianie stanowią niewielki odsetek. W badanej grupie mięsa nie spożywały jedynie 82 na 14 216 osób. Uczestnicy mieli od 35 do 74 lat.

Po porównaniu jadłospisów, całkowitego spożycia kalorii, białka i mikroskładników odżywczych, a także stopnia przetworzenia konsumowanych produktów badacze zaobserwowali blisko dwukrotnie częstsze występowanie epizodów depresji u wegetarian. Nie było to jednak spowodowanie zawartością poszczególnych składników odżywczych w diecie ani czynnikami związanymi ze statusem społeczno-ekonomicznym.

Wegetarianie

Choć przyczyny, dlaczego wegetarianie są bardziej podatni na depresję, nie są jasne, jako potencjalne przyczyny wymienia się ekspozycję i wrażliwość na obrazy przedstawiające okrucieństwo wobec zwierząt, a także doświadczenia społeczne związane z przedrzeźnianiem lub krytyką osób, które z mięsa nie rezygnują.

Czytaj też: Wegetarianizm nie jest popularny w Belgii. Prawie wszyscy jedzą mięso

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023