O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-01-2022

Autor: Monika Faber

Wczoraj odbył się VIII Kongres Rolnictwa RP z udziałem premiera

VIII Kongres Rolnictwa RP

Obecna sytuacja w polskim rolnictwie oraz wyzwania – to tylko niektóre tematy jakie były podjęte podczas wydarzenia „VIII Kongres Rolnictwa RP”.

„Problemów jest bardzo dużo. Tych problemów nigdy nie brakowało i nie brakuje. Natomiast dzisiaj najważniejszym problemem jest hodowla trzody chlewnej w Polsce, dlatego dzisiejszy (ósmy już Kongres) poświęcony jest w dużej mierze hodowli trzody chlewnej, walki z ASF” – powiedział przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Sławomir Izdebski.

Zielony Ład wyzwaniem i niebezpieczeństwem

Jednym z niebezpieczeństw, jakie czekają polskie rolnictwo według organizacji rolniczych, jest Europejski Zielony Ład.

„Różne zapisy Europejskiego Zielonego Ładu bardzo mocno dotykają, w sposób oczywiście negatywny, rolników europejskich niezależnie od tego, jaką gałęzią rolnictwa się zajmują” – akcentował Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

W wydarzeniu „VIII Kongres Rolnictwa RP” wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który wskazał na pandemię COVID-19 jako jedną z przyczyn pogarszającej się sytuacji polskiego rolnictwa. Szef rządu podkreślał, że to pandemia rozhuśtała ceny, warunki płacowe i produktowe. W tym kontekście premier wskazał na wysokie ceny nośników energii, w szczególności gazu.VIII Kongres Rolnictwa RP 01

„Uspokojenie tej huśtawki cenowej jest dla nas zadaniem fundamentalnym, dlatego wdrożyliśmy Tarczę Antyinflacyjną; najbardziej radykalną Tarczę Antyinflacyjną w Europie” – ocenił premier.

VIII Kongres Rolnictwa RP, a tarcza antyinflacyjna

Tarcza Antyinflacyjna przygotowana przez rząd ma złagodzić wysokie ceny paliw, energii i gazu, które m.in. przekładają się na ceny nawozów, a to bardzo niepokoi rolników. Polska zwróciła się już do KE o dopłaty do nawozów.

„Zrobimy to, szanowni państwo, jak tylko dostaniemy zgodę. Też byśmy to zrobili, gdyby nie jedno ryzyko – za pół roku, za rok zapuka urzędnik z Brukseli i powie: oddawajcie, tę nieuprawnioną pomoc publiczną, którą dostaliście. Nie chcę, żebyście państwo rolnicy ryzykowali” – mówił Mateusz Morawiecki.

„Szef rządu zapowiedział także wdrożenie programów, które mają skrócić drogę od pola do stołu. Z kolei wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na kolejny problem, jakim jest ASF. Zaznaczył, że od 17 grudnia nie było nowego ogniska ASF w hodowlach. Jednak wirus nadal jest w środowisku, dlatego Ministerstwo Rolnictwa wspólnie z MON przygotowuje sprzęt do szczegółowego przeliczania dzików. Podczas Kongresu poruszony został także temat emerytur rolniczych oraz budowy systemu rolniczych ubezpieczeń wzajemnych.” – podało Radio Maryja

„Tematów jest wiele i myślę, że to będzie z pożytkiem dla rolników, ale też i dla rządzących, którzy dowiadują się o pewnych problemach. Dla mnie to jest niezwykle cenne. Mogę też posłuchać, jaka jest opinia rolników hodowców trzody chlewnej czy innych rolników” – zwracał uwagę Henryk Kowalczyk podczas wydarzenia „VIII Kongres Rolnictwa RP”.

Na kongresie zapowiedziano wsparcie dla polskiego rolnika.

Dotyczące uruchomienia programów na odbudowę polskiego przetwórstwa. To jest w perspektywie kilku lat 4,5 mld złotych. To są także zapowiedzi takiej realizacji postulatów, na które wielu rolników czeka” – wskazała Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Czytaj również: Wicepremier Henryk Kowalczyk na VIII Kongresie Rolnictwa RP

Radio Maryja/fot.KPRM/Krystian Maj

swiatrolnika.info 2023