O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-09-2022

Autor: Karol Pepliński

W kraju drożyzna, więc Polacy oszczędzają na potęgę

drożyzna

Postępująca w Polsce drożyzna powoduje, że Polacy szukają oszczędności gdzie tylko się da. Potwierdza to najnowsze badanie UCE Research i Proxi.cloud.

Jak opisuje "Rzeczpospolita", tylko 16 proc. kupujących nie ograniczyło wydatków na podstawowe kategorie. Pozostali szukają promocji, a z niektórych produktów po prostu rezygnują.

Drożyzna w Polsce

Drożyzna uderzyła w portfele Polaków. Jak podkreślono w najnowszej ”Rzeczpospolitej”, "widać to po klientach dyskontów (czyli zdecydowanych liderów handlu spożywczego z 40-proc. udziałem)".

,,Z analizy UCE Research i Proxi.cloud wynika, że najczęściej na promocjach poszukiwane jest mięso – wskazał to co trzeci badany. Nieco mniej wskazań zebrały nabiał i produkty sypkie" – napisano w dzienniku.

Jak zaznaczono, "z badania wynika, że jedynie 16,6 proc. badanych nie ogranicza obecnie podstawowych wydatków".

,,Wśród pozostałych największa grupa wymienia słodycze, słone przekąski i mocne alkohole" – napisano.

,,Ograniczenie spożycia tych kategorii może psychologicznie powodować odczucie zmniejszenia wydatków, a więc i satysfakcję w trudnych ekonomicznie czasach" – skomentowała współautorka badania Iwona Kołodziejek z Proxi.cloud.

,,Na podstawie analizy ponad 40 tys. pozycji w innym badaniu firmy wynika, że w sierpniu br. zakupy w sklepach były droższe średnio o 23,7 proc. w ujęciu rocznym. Cena cukru niemal podwoiła się w ciągu roku. Po raz kolejny zdrożały produkty tłuszczowe, o 58,9 proc. Olej kosztuje już o 73,2 proc. więcej niż w sierpniu 2021 r." - czytamy w artykule.

drożyzna

Polacy szukają promocji

Jak wyjaśniono, sieci handlowe "stawiają na promocje".

,,Staramy się różnicować kategorie produktowe objęte promocjami tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Owoce, warzywa, nabiał i mięso stanowią jedną trzecią wszystkich promocji" – powiedziała Agata Biernacka z Aldi, cytowana w dzienniku.

"Z naszej perspektywy udział takich kategorii, jak mięso czy nabiał, w ofercie promocyjnej nie jest największy, ale są one bardzo ważne dla klientów, co odzwierciedlają dane sprzedażowe. Dbamy o to, by w każdym tygodniu produkty z tych kategorii były objęte promocjami" – przyznała rzecznik Netto Polska Patrycja Kamińska.

Z kolei Joanna Piwowarczyk z biura prasowego sieci Biedronka zapewniła, że jej sieć "stara się zapewnić klientom duży wybór wśród wszystkich kategorii produktowych, aby każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie w atrakcyjnej cenie".

Zwrócono uwagę, że "w przypadku deklaracji oszczędności nie chodzi tyko o produkty spożywcze czy napoje wyskokowe".

,,Duża grupa ankietowanych deklaruje również redukcję wydatków na odzież i obuwie" – napisano.

,,Polakom wyraźnie brakuje pieniędzy na zaspokojenie wszystkich potrzeb, jeżeli rezygnują z zakupu mocniejszych alkoholi czy tekstyliów" – ocenił analityk sektora konsumenckiego z UCE Research Paweł Kołodziej, cytowany w dzienniku.

Czytaj też: Inflacja zje nasze płace. Te dane powinny nas niepokoić

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023