O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

UOKiK wszczyna postępowanie przeciw dwóm sieciom handlowym

UOKiK

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające przeciw sieciom Auchan i Carrefour – poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zastrzeżenia Urzędu budzą niektóre opłaty pobierane przez sieci handlowe swoich kontrahentów. Pobieranie specjalnych opłat logistycznych może stanowić nieuzasadnione obciążenie dla kontrahentów. Ponadto, zakres usług marketingowych świadczonych przez obie spółki na rzecz dostawców, może być określany w niejasny sposób – wyjaśnił Prezes Urzędu.

UOKiK zbada praktyki spółek Carrefour i Auchan

Jak wskazał UOKiK, zastrzeżenia wzbudziły praktyki spółek Carrefour i Auchan Polska. 

"Przedsiębiorcy wymagają od dostawców produktów rolno-spożywczych opłat za usługi polegające na transporcie produktów z magazynów centralnych sieci do ich poszczególnych sklepów. Centralny system dystrybucji towarów jest jednak integralną częścią modelu biznesowego sieci handlowych, a koszty jego organizacji powinny ponosić we własnym zakresie. Z tego względu pobieranie specjalnych opłat logistycznych może stanowić nieuzasadnione obciążenie dla kontrahentów. Ponadto, zakres usług marketingowych świadczonych przez obie spółki na rzecz dostawców, może być określany w niejasny sposób" – poinformował Urząd.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny tłumaczy, że wszczął postępowania wyjaśniające, by sprawdzić, czy część opłat pobieranych od dostawców, w tym rolników, nie ma na celu nieuczciwego przerzucenia na nich kosztów działalności sieci handlowych. 

"Nieprecyzyjne określenie usług, które mają być świadczone przez sieci, może z kolei powodować, że dostawcy na etapie zawierania umowy mogą nie wiedzieć, jakie konkretnie działania powinny być realizowane przez sieci na ich rzecz” – mówił, cytowany w informacji Urzędu.

UOKiK

W listopadzie Urząd nałożył karę na Eurocash

Dodał, że to kontynuacja działań UOKiK dotyczących praktyk sieci handlowych związanych z pobieraniem opłat od dostawców. 

"Kończymy również badanie rynku, z którego opublikujemy raport. Nie wykluczamy nowych postępowań w sprawie praktyk kolejnych spółek" – poinformował.

W informacji prasowej zaznaczono, że "postępowania wyjaśniające toczą się w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom". Jeśli w ich trakcie okaże się, że sprawdzane praktyki mogą być nieuczciwym wykorzystywaniem przewagi kontraktowej, wówczas Prezes UOKiK może postawić zarzuty Carrefour i Auchan Polska. Właścicielom sieci handlowych może wówczas grozić kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu. 

"Za podobne praktyki Prezes UOKiK nałożył w listopadzie 2021 r. karę 76 mln zł na spółkę Eurocash" – przypomniano.

UOKiK przypomniał, że osoby działające w branży rolno-spożywczej mogą zgłosić nieprawidłowości poprzez formularz dostępny na stronie urzędu.

Czytaj też: Tomasz Chróstny: Chcemy lepszej ochrony i informacji dla konsumentów

PAP/fot.wikimedia/gov

swiatrolnika.info 2023