Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Potężne ulewy na Podhalu. Trwa szacowanie strat po opadach

Ulewy

Ulewy, które przeszyły w weekend nad Podhalem, największe straty spowodowały w Ratułowie, gdzie potok przybrał na sile, podtapiając posesje i podmywając drogę. 

W poniedziałek komisje gminne szacują straty – przekazał sekretarz gminy Czarny Dunajec Michał Jarończyk. Zwrócił on uwagę, że niektórzy mieszkańcy będą chcieli pokryć swoje straty z ubezpieczenia. Władze gminy Czarny Dunajec apelują do poszkodowanych przez nawałnicę o zgłaszanie szkód do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej lub do biura Zarządzania Kryzysowego.

Ulewy na Podhalu 

„Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej będą wizytować obiekty prywatne, których właściciele zgłosili szkody. Kwoty szkód na razie nie znamy, zarówno w przypadku infrastruktury publicznej jak i prywatnej. Pracownicy socjalni już podjęli działania szacujące straty w domach mieszkańców, natomiast komisja będzie szacować straty drogowe w najbliższych dniach” – wyjaśnił Jarończyk.

Zwrócił on uwagę, że niektórzy mieszkańcy będą chcieli pokryć swoje straty z ubezpieczenia.

Jak dodał sekretarz, w ciągu weekendu trwały prace mające na celu udrożnienie przepustów oraz usuwanie naniesionego na drogi przez strumienie żwiru. Część ciężkiego sprzętu pracowała bez przerwy całą dobę.

Władze gminy Czarny Dunajec apelują do poszkodowanych przez nawałnicę o zgłaszanie szkód do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej lub do biura Zarządzania Kryzysowego.

Wójt poinformowała, że w akcję pomocy poszkodowanym włączyła się amerykańska polonia z Chicago, gdzie uruchomiono zbiórkę na odbudowę Ratułowa po powodzi błyskawicznej.

Po nawałnicach największe straty wystąpiły w miejscowości Ratułów, a następnie we wsiach Ciche i Czerwienne. Do Urzędu Gminy dotarły też zgłoszenie o zniszczeniach z miejscowości Odrowąż.

Ulewy

Czytaj też: IMGW: Poniedziałek zapowiada się deszczowy z burzami

PAP/fot. tt Slovene/fot. fb Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie, Stanisław Szeliga

swiatrolnika.info 2022