O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-01-2024

Autor: Świat Rolnika

Termomodernizacja domu zmniejsza zużycie energii i poprawia powietrze.

docieplenie domu

Docieplenie domu ekologicznymi materiałami może przynieść wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla domowników. Docieplenie domu ekologicznymi materiałami, takimi jak Wełna owcza, Włóknina bawełniana, Aerożel, Icynene, ThermaCork, Celuloza, może znacząco zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie mogą być o wiele niższe.


Ekologiczne materiały są często mniej toksyczne i lepiej oddychające niż tradycyjne materiały izolacyjne, co może przyczynić się do lepszego stanu zdrowia mieszkańców domu.
Wykorzystanie ekologicznych materiałów izolacyjnych zmniejsza negatywny wpływ budownictwa na środowisko naturalne, ponieważ są one zazwyczaj produkowane z surowców odnawialnych i są biodegradowalne.

Aerożel
Aerożel w 90% składa się z powietrza. Opracowany w 1931 roku przez Samuela Stephensa Kistlera, posiada oryginalne właściwości termoizolacyjne. Produkuje się go ze spienionej krzemionki. Jego dendrytyczna struktura wiąże nanoskopowe bąbelki powietrza, co zapewnia doskonały poziom izolacji. Ze względu na niewielki rozmiar bąbelków powietrza, powietrze uwięzione w aerożelu wykazuje lepszą termoizolacyjność niż zwykle. Aerożel jest bardzo lekki, ale też dosyć wytrzymały mechanicznie. W izolacji stosuje się go w formie arkuszy. 

Icynene
To pianka poliuretanowa wykonana na bazie oleju rycynowego, która ekspanduje około stukrotnie po aplikacji na ściany lub sufit. Zapewnia ona uszczelnienie przed przeciekami i przeciągami oraz redukuje hałas. W trakcie procesu aplikacji, Icynene tworzy małe pęcherzyki powietrza, które pozostają na swoim miejscu po utwardzeniu pianki. Dzięki temu izolacja ta charakteryzuje się wysoką skutecznością

ThermaCork 
To materiał oparty na korze z drzew, charakteryzuje się ujemnym węglowym śladem. Jest stworzony z natury i wolny od toksyn, a także biodegradowalny. Maty izolacyjne z korka zapewniają wysoką izolację termiczną i akustyczną.

Celuloza
Izolacja celulozowa, głównie produkowana z recyklingu papieru, takiego jak stare gazety, pudełka, jest materiałem bezpiecznym i prostym w izolacji w każdym domu. Ten materiał izolacyjny jest nietoksyczny i niedrogi. Dzięki jego zastosowaniu, recykling papieru odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska, a izolacja celulozowa trafia do domów, zamiast na wysypiska czy do spalarni, gdzie uwalniałyby się ogromne ilości gazów cieplarnianych. Izolacja celulozowa zapewnia ciepło w domu, a jednocześnie umożliwia "oddychanie" ścian, dzięki czemu para wodna nie kondensuje się w mieszkaniu oraz w izolacji.

Wełna naturalna 
Pochodząca z owiec nie tylko charakteryzuje się trudnopalnością, lecz również zapewnia niezwykle wysoki poziom izolacji termicznej. Wykorzystanie owczej wełny do ocieplania domów polega na wykorzystaniu skompresowanej wełny, w której naturalnie formują się miliony przestrzeni wypełnionych powietrzem, co zapewnia doskonałą izolację.
Zewnętrzne warstwy wełny są wodoodporne, natomiast wewnętrzne wchłaniają wilgoć co sprawia, że materiał ten przeciwdziała kondensacji pary wodnej w warstwie ocieplającej.

Włóknina bawełniana
Ocieplanie domów za pomocą włóknin bawełnianych stanowi ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie, wykorzystujące naturalny zasób odnawialny. Włókniny bawełniane powstają głównie ze starych ubrań oraz resztek po produkcji czyli z recyklingu. Włókna bawełniane prasuje się w standardowej wielkości maty, które przypominają maty z wełny mineralnej, różnią się tym że są całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska. Maty z włókien bawełnianych są niepalne dzięki specjalnemu nasyceniu związkami boru w trakcie produkcji. Bawełna doskonale odstrasza owady dzięki czemu nie trzeba dodawać  do mat szkodliwych substancji, m.in formaldehydu, są przyjazne dla ludzi i środowiska.
 

swiatrolnika.info 2023