Talk icon

Informacje

19-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Prawie 2 mln zł odszkodowań za szkody rolnicze dzikich zwierząt

szkody rolnicze

W tym roku Skarb Państwa wypłacił już niemal 2 mln zł z tytułu odszkodowań za szkody rolnicze wyrządzone przez zwierzęta łowne – poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Szkody rolnicze za prawie 2 miliony złotych

W poniedziałek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z samorządowcami z regionu na temat ochrony środowiska oraz bioróżnorodności. Jak mówiła Leniart na konferencji prasowej, na spotkaniu przypomniano m.in. procedurę, jaką może uruchomić samorząd w przypadku, kiedy zwierzę chronione zagraża ludziom. Wojewoda podała też, że w regionie w 2010 r. wysokość odszkodowań za szkody rolnicze wyrządzone przez zwierzęta łowne wynosiła ponad 30 tys. zł. i było to 69 odszkodowań.

W 2015 r. było to już, odpowiednio 1,8 mln zł i ponad 3 tys. zdarzeń, a w 2020 r. była to suma ponad 3,2 mln zł i ponad 3,8 tys. zdarzeń. Natomiast w bieżącym roku, do końca września, wypłaconych zostało niemal 2 mln zł, za prawie 2 tys. zdarzeń.

Widzimy tendencję wzrostową tych zdarzeń. Budzi to zatem troskę lokalnych samorządowców, którzy troszczą się o mieszkańców swoich gmin i powiatów. Te dane pokazują, że trzeba bardzo rozsądnie gospodarować polityką ochrony środowiska, aby zrównoważyć interes człowieka i przyrody.

– powiedziała Leniart.

Akcyza na piwo będzie szalenie wysoka

Samorząd musi zapewnić bezpieczeństwo

Wojewoda zaznaczyła, że na spotkaniu przypomniano również,Szkody rolnicze 01 że każdy samorząd jest zobowiązany do tego, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom regionu, także w kontekście występowania zwierząt dzikich, które mogą stać się zagrożeniem dla osób i mienia.

Na spotkaniu szczegółowe informacje w tym zakresie zostały przekazane przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Wojciech Wdowika. Na konferencji prasowej Wdowik powiedział, że w ramach ochrony terenów rolniczych kupowane są m.in. elektroniczne pastuchy, które otrzymują rolnicy. Dodał, że w ubiegłym roku samorządy z Podkarpacia wystąpiły z 9 wnioskami o odstrzał zwierząt chronionych.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023