Talk icon

Informacje

29-05-2021

Autor: Tomasz Racki

Szkodniki papryki – naturalne metody ich zwalczania

Szkodniki papryki

Szkodniki papryki niestety bardzo często atakują uprawy. Niektóre z nich opierają się naturalnym metodom, natomiast część z nich z powodzeniem zwalczymy bez użycia chemicznych środków. Niektórych ze szkodników wręcz łatwiej pozbędziemy się naturalnymi metodami, o czym warto wiedzieć!

Szkodniki papryki – mączlik szklarniowy

Szkodniki papryki, jakimi są mączliki szklarniowe to trudni przeciwnicy, a walka wymaga wielu złożonych działań i wdrożenia odpowiednich środków ochrony roślin, działających selektywnie na tego konkretnego szkodnika. Inaczej ryzykujemy uodpornienie się mączlika, a przy tym wybijamy naturalnych jego wrogów. Jednym z nich jest dobrotnica szklarniowa, którą możemy wykorzystać do zwalczania mączlika. Jest to błonkówka, która składa swoje jaja do wnętrza larw mączlika. Jedna tylko błonkówka potrafi w ten sposób zniszczyć nawet 150 larw, ale na tym nie koniec jej działania – potrafi łącznie zniszczyć do 300 osobników larwalnych mączlika, odżywiając się nimi.

Niestety owad ten, jeśli chodzi o paprykę, jest najmniej skuteczny ze wględu na utrudnione warunku do rozwoju (chodzi o niesprzyjającą budowę liści papryki, która nie przyczynia się do rozwoju dobrotnicy w stadium larwalnym). Błonkówka ta jest także bardzo wrażliwa na opryski stosowane na szkodniki papryki, jakimi są przędziorki. Do naturalnych wrogów mączlika należą także drapieżne roztocza, które używane są również do walki z wciornastkiem i innym szkodnikiem upraw papryki – przędziorkiem chmielowcem.

czytaj także: Drapieżne roztocza nadzieją w walce ze szkodnikami upraw?

Szkodniki papryki – przędziorek chmielowiec

szkodniki papryki 2Przędziorek chmielowiec jest kolejnym, bardzo trudnym w zwalczaniu szkodnikiem, dodatkowo bardzo często chemiczne środki są na niego zupełnie, lub w bardzo małym stopniu, skuteczne. Dzieje się tak dlatego, że przędziorek potrafi się dobrze ukrywać i wychodzić na żer w sprzyjających warunkach, dlatego nie jest możliwe zlikwidowanie go za jednym razem. W takiej sytuacji pomocne w jego zwalczaniu jest coś, co nie przestaje działać zaraz po zastosowaniu, a takim środkiem jest wprowadzenie na teren dobroczynka szklarniowego. Szkodniki papryki, jakimi są przędziorki są ich naturalnym pokarmem, a dobroczynki są bardzo żarłoczne, dodatkowo zupełnie niezagrażające innym pożytecznym owadom – żywią się tylko i wyłącznie przędziorkiem.

Niektóre szkodniki papryki zniszczymy naturalnymi opryskami

Mszyca jest jednym ze szkodników papryki, z którymi możemy podjąć walkę naturalnymi metodami oprysku, oczywiście pod pewnymi warunkami – szkodniki papryki nie mogą być bardzo liczne, a inwazja w musi być w początkowym stadium. Do walki możemy wtedy zastosować oprysku na przykład z czosnku, cebuli, czy tytoniu. Niestety takie sposoby są czasami niewystarczające, jednak mszyce jest stosunkowo łatwo zwalczyć za pomocą chemicznych środków ochrony roślin.

budujesz.info/ warzywa.pl/

swiatrolnika.info 2023