Talk icon

Informacje

12-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Szczepionka przeciw ASF prosto z Wietnamu już gotowa do użycia

Szczepionka przeciw ASF

W Wietnamie została opracowana szczepionka przeciw ASF (afrykańskiemu pomorowi świń). Rozpoczęto produkcję długo wyczekiwanego preparatu.

Wietnamski producent szczepionek i leków weterynaryjnych Navetco opracował i przetestował szczepionkę we współpracy z Instytutem Badań Rolniczych (ARS) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Navetco rozpoczęło produkcję szczepionek.

Wysoka skuteczność szczepionki

W kwietniu ARS ogłosiło, że szczepionka przeciw ASF przeszła już ważne testy bezpieczeństwa. Rząd wietnamski ogłosił w ostatnich dniach, że preparat jest również dostępny na rynku. Według doniesień National Hog Farmer i wietnamskich serwisów informacyjnych, szczepionka na afrykański pomór świń została stworzona przez usunięcie genu o nazwie I177L z wirusa. Testy bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych pokazują, że szczepionka nie może już powrócić do swojej normalnej zdolności patogennej.

Zgodnie z oczekiwaniami, preparat wykazuje bardzo dużą skuteczność. W laboratorium szczepionka chroni 100 procent świń przed skutkami zakażenia afrykańskim pomorem świń. W terenie ochrona ta wynosi co najmniej 80 procent. Ochronne działanie szczepionki utrzymuje się przez sześć miesięcy.

Cena szczepionki w Wietnamie to około 1,40 euro. Afrykański pomór świń został po raz pierwszy wykryty w lutym 2019 roku i od tego czasu rozprzestrzenił się w całym Wietnamie. W zeszłym roku kraj azjatycki musiał ubić 20 procent świń z powodu wybuchów afrykańskiego pomoru świń.

Szczepionka przeciw ASF

Szczepionka przeciw ASF wyczekiwana również w Polsce

Przypominamy, że Polska nie jest wolna od wirusa afrykańskiego pomoru świń. W naszym kraju dotychczas stwierdzono już dwa ogniska choroby w Wielkopolsce. 1 czerwca bieżącego roku wykryto chorobę w miejscowości Boguszyn w gminie Włoszczakowice, a ostatnio wirus pojawił się na fermie w miejscowości Bieżyń w powiecie kościańskim. Na tamtejszej fermie utrzymywano 82 lochy w cyklu zamkniętym.

Rolnicy z Wielkopolski są zaniepokojeni obecną sytuacją i boją się o swoje gospodarstwa.  Nie ulega wątpliwości, że szczepionka przeciw ASF budzi nadzieję na szybkie zakończenie problemu i jest niecierpliwie wyczekiwana przez rolników w naszym kraju.

Czytaj również:ASF w Wielkopolsce. Mamy drugie ognisko w tym województwie

Nieuweoogst/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023