O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Szczepionka dla norek i jenotów opracowywana w Finlandii

Szczepionka dla norek

Fińscy hodowcy futer i naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego opracowują szczepionkę na koronawirusa dla norek i jenotów. Chociaż w Finlandii nie wykryto wirusa na fermach, szczepionka dla norek ma chronić zwierzęta przez lata i ułatwić pracę hodowców. Szczepionka jest obecnie w fazie testów i oczekuje się, że testy potrwają kilka miesięcy. Podobne szczepionki na koronawirusa dla zwierząt domowych są również opracowywane w USA i Rosji. Stwierdzono również, że koronawirus infekuje koty.

Szczepionka dla norek w fazie testów

Naukowcy z FIFUR FIFUR i Uniwersytetu Helsińskiego poinformowali, że trwają prace nad szczepionką na koronawirusa dla norek i jenotów. Szczepionka dla norek przygotowywana jest we współpracy z przemysłem futrzarskim. Celem projektu jest jak najszybsze opracowanie szczepionki chroniącej zwierzęta hodowlane przed COVID-19 do szerokiego stosowania i dystrybucji.

Wirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę Covid-19, to nie tylko nowa choroba zakaźna, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Należy zapobiegać rozprzestrzenianiu się go w rolnictwie, przemyśle futrzarskim i dzikiej faunie, tak szybko i skutecznie, jak tylko będzie to technicznie możliwe. Może to wymagać wyjątkowego, bardzo szybkiego działania, jakie widzieliśmy przy opracowywaniu szczepionek dla ludzi.

– mówi Tarja Sironen, adiunkt ds. zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi na Uniwersytecie w Helsinkach, której zespół badawczy ma na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w społeczeństwie fińskim.

Jak mówi Jussi Peura, dyrektor ds. Badań, kierujący projektem przygotowania do szczepień w FIFUR, spośród gatunków zwierząt futerkowych w szczególności norki i jenoty są podatne na zakażenie COVID-19. Władze podały, że Finlandia nie wykryła jednak żadnych zakażeń COVID-19 wśród zwierząt futerkowych hodowlanych. Mimo to, skuteczna szczepionka dla norek musi zapobiegać pojawieniu się rezerwuaru wirusa SARS-CoV-2 na fermach futrzarskich.

Eksperymentalne testy na zwierzętach i certyfikacja związana z opracowywaniem szczepionek zajmie trochę czasu, ale pracujemy nad przygotowaniem działającej szczepionki i jak najszybszą dystrybucją do producentów.

– mówi Peura.

Widmo rewolucji krąży po polu

Szczepionka dla norek – hodowcy również walczą z wirusem

Producenci futer z powodzeniem przestrzegają Szczepionka dla norekścisłych wytycznych dotyczących ochrony i bezpieczeństwa. Również dla nich szczepionka dla norek jest bardzo ważna. Stąd też ścisła współpraca z naukowcami, którzy ją opracowują.

Będziemy dalej walczyć z koroną z całych sił we współpracy z władzami. W Danii jesienią ubiegłego roku podjęto pospieszną decyzję o zlikwidowaniu produkcji norek w tym kraju, a tym samym podstawy przemysłu w Danii. Realizując projekt szczepionek, pracujemy odpowiedzialnie, aby zapewnić sukces fińskiej branży teraz, gdy ceny skór futerkowych również wykazują oznaki wzrostu.

– mówi Marja Tiura, dyrektor wykonawczy FIFUR.

Opracowana szczepionka dla norek ma zapewnić bezpieczeństwo hodowli zwierząt futerkowych na wiele lat.

Wstępne wyniki szczepień, teraz również z eksperymentów na zwierzętach futerkowych, są obiecujące. Projekt ten dostarcza ważnych informacji badawczych na temat skuteczności szczepionek i ochrony zdrowia zwierząt i osób opiekujących się zwierzętami.

– mówi profesor Olli Vapalahti.

Szczepionka dla norek jest obecnie w fazie testów i oczekuje się, że testy potrwają kilka miesięcy. Naukowcy twierdzą, że na razie nie jest możliwe oszacowanie, kiedy szczepionka będzie gotowa do produkcji i dystrybucji. Podobne szczepionki na koronawirusa dla zwierząt domowych są również opracowywane w USA i Rosji. Stwierdzono również, że koronawirus infekuje koty.

epressi.com/fot.pixabay/fot.enorka

swiatrolnika.info 2023