O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-12-2021

Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: Trzeba powiedzieć wprost, że na wsi dzieje się źle

Szczepan Wójcik kryzys

Szczepan Wójcik, hodowca i prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, był gościem programu „Wieś – to też Polska” na antenie TV Trwam.

,,Trzeba powiedzieć wprost, że na wsi dzieje się po prostu źle, mimo że dochodzi obecnie do jednoczenia się rolników z całej Europy. Rolnicy nie byli do tej pory słuchani w dostateczny sposób. (…) Zjednoczenie rolników Europy jest niczym innym jak krzykiem rozpaczy o pomoc, ale także jasnym postawieniem granicy. Przyszedł czas na to, żeby rolnicy wreszcie zaczęli bronić samych siebie. Zagrożenie idzie dzisiaj z Brukseli, Komisji Europejskiej. (…) Jeśli europejskie rolnictwo zostanie zniszczone, to ktoś zajmie jego miejsce. Nadal będziemy musieli jeść. Konsumenci europejscy zapłacą za to zdrowiem oraz pieniędzmi” – powiedział prezes IGR.

Szczepan Wójcik: Rolnicy nie byli do tej pory słuchani w dostateczny sposób

,,Mamy dzisiaj do czynienia z bardzo dużym atakiem na rolnictwo polskie oraz europejskie. Przed nami znajduje się szereg nowych problemów. Widzimy doskonale, że organizacje antyhodowlane bardzo mocno rozpychają się, chociażby w Brukseli, wywierając ogromny wpływ na rolnictwo. Niestety rolnicy muszą za to wszystko płacić” – mówił Szczepan Wójcik.

,,Trzeba powiedzieć wprost, że na wsi dzieje się po prostu źle, mimo że dochodzi obecnie do jednoczenia się rolników z całej Europy. Rolnicy nie byli do tej pory słuchani w dostateczny sposób. 2021 rok był bardzo ważnym rokiem, chociażby ze względu na deklaracje Zjednoczonej Prawicy dot. wycofania się z „Piątki dla zwierząt”, czyli bardzo szkodliwej ustawy, która chciała uderzyć w rolnictwo” – dodał.

Podobne zdanie na temat zapędów antyrolniczych UE ma Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

,,Trzeba zwrócić uwagę na to, iż nie był to łatwy rok dla polskich producentów rolnych, dlatego że działo się bardzo dużo rzeczy negatywnych, a za mało było rzeczy pozytywnych. Bardzo biernie i pasywnie podeszliśmy do wielu tematów jak np. Europejskiego Zielonego Ładu i tego, co przed nami. Już teraz bardzo dużo mówi się, iż przed nami podwyżki cen za energię. Przygotowując święta, zwracaliśmy uwagę, jak drastycznie wzrosły ceny produktów produkowanych w Polsce. Na dobrą sprawę zabrakło refleksji, co będzie w przyszłym roku z polskim rolnictwem i cenami żywności „– wskazała Monika Przeworska.

,,Od tego, jaka jest sytuacja polskich gospodarstw rolnych, zależy to, jak będzie wyglądał nadchodzący rok. Z przykrością trzeba stwierdzić, że kończący się rok był bardzo trudny. 2021 rok był rekordowy, jeśli chodzi o występowanie chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu” – dodała.

Zjednoczenie europejskich rolników

Rolnicy z krajów członkowskich Unii Europejskich zadecydowali właśnie w 2021 roku, że nadszedł czas, aby sprawy wziąć w swoje ręce. W 2022 roku odbędzie się międzynarodowy protest rolników, zjednoczonych pod szyldem #EUnitedAgri.

,,To była odpowiedź na to, co dzisiaj dzieje się z rolnictwem europejskim. Zjednoczenie rolników Europy jest niczym innym jak krzykiem rozpaczy o pomoc, ale także jasnym postawieniem granicy. Przyszedł czas na to, żeby rolnicy wreszcie zaczęli bronić samych siebie. Zagrożenie idzie dzisiaj z Brukseli, Komisji Europejskiej. (…) Zarówno polskie, jak i europejskie rolnictwo musi dzisiaj stanąć do walki z ideologią. Realizowaniem tejże lewicowej ideologii jest to wszystko, co jest nam dzisiaj proponowane przez Brukselę” – wskazał Szczepan Wójcik.

,,Jeśli europejskie rolnictwo zostanie zniszczone, to ktoś zajmie jego miejsce. Nadal będziemy musieli jeść. Konsumenci europejscy zapłacą za to zdrowiem oraz pieniędzmi. (…) Rolnicy są tak wściekli na to, co się dzieje, że ich gospodarstwa są zamykane, firmy atakowane, a oni sami są obwiniani za wszystko, że postanowili bardzo szybko się przyłączyć i odpowiedzieć na nasz apel” – stwierdził w programie TV Trwam.

Czytaj też: Monika Przeworska (IGR): #EunitedAgri to szansa dla rolnictwa

radiomaryja.pl/fot.AR

swiatrolnika.info 2023