O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Światowe ceny żywności wzrosną o 13 procent w 2021 roku!

Światowe ceny żywności

Opublikowane w zeszłym tygodniu badanie rynków surowcowych Banku Światowego za I kwartał 2021 roku, wskazuje, że rosnące światowe ceny żywności, a zwłaszcza towarów, obserwowane są od co najmniej roku.

Światowe ceny żywności są na najwyższym poziomie od siedmiu lat

W porównaniu z ostatnim kwartałem 2020 roku wskaźnik cen rolnych Banku Światowego wzrósł o ponad 9 procent. Ceny wzrosły średnio o 20 procent rok do roku – do najwyższego poziomu od siedmiu lat.

Według prognozy światowe ceny żywności i artykułów rolnych utrzymają trend do końca roku notując 13-procentowy wzrost. Do wzrostu cen przyczynia się spadek eksportu surowców z Ameryki Łacińskiej oraz wysoki popyt na żywność z Chin. Dodatkowo stabilizację rynku utrudniają wahania kursu głównej waluty światowej – dolara amerykańskiego.

Perspektywy są jednak w dużym stopniu zależne od postępów w powstrzymywaniu pandemii koronawirusa, a także środków wsparcia polityki w gospodarkach rozwiniętych oraz decyzji produkcyjnych głównych producentów surowców, zgodnie z półroczną prognozą rynków surowcowych Banku Światowego.

Czytaj też: Ceny wieprzowiny w Chinach spadają, popyt importowy pozostaje wysoki

Światowe ceny żywności utrzymają trend wzrostowy także w 2022 roku, lecz możliwe jest spowolnienie

Chociaż światowe ceny żywności utrzymywały się wSwiatowe ceny zywnosci 023 ostatnim czasie na stabilnym poziomie, pojawiające się dowody nadal potwierdzają wpływ koronawirusa na brak bezpieczeństwa żywnościowego, który ma się utrzymywać końca 2022 roku. Coraz więcej krajów zmaga się z rosnącym poziomem ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, co cofa lata korzyści rozwojowych.

Chociaż rynki surowców żywnościowych są dobrze zaopatrzone na całym świecie, koronawirus wywarł poważny wpływ na lokalne rynki pracy i żywności na całym świecie, zmniejszając dochody, zakłócając łańcuchy dostaw i nasilając problemy związane z bezpieczeństwem żywnościowym i żywieniowym, które istniały jeszcze przed wybuchem pandemii. Najwyższy czas, aby decydenci zajęli się podstawowymi źródłami braku bezpieczeństwa żywnościowego

– przekazali eksperci Banku Światowego.

W 2022 roku światowe ceny żywności nadal będą rosły, choć wzrosty te najprawdopodobniej spowolnią, ponieważ populacja zostanie zaszczepiona przeciwko COVID-19, ograniczenia kwarantanny zostaną zniesione, a popyt wzrośnie

– twierdzą eksperci Banku Światowego.

Gospodarki rynków wschodzących i rozwijające się, zarówno eksporterzy, jak i importerzy surowców, powinny wzmocnić swoją krótkoterminową odporność i przygotować się na możliwość spowolnienia wzrostu

– podsumowują eksperci.

meatinfo.ru/fot.Pxhere

swiatrolnika.info 2023