O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-09-2022

Autor: Świat Rolnika

Susza w Mołdawii zniszczyła już ponad 60 proc. upraw

Susza

Susza zmniejszyła tegoroczne uprawy kukurydzy, słonecznika oraz buraków cukrowych w Mołdawii o ponad 60 proc. mniejsze – podało Stowarzyszenie Sektora Rolniczego.

Mołdawskie stowarzyszenie w liście do rządu Natalii Gavrility zaapelowało do władz kraju o pilne wsparcie finansowe. "Obecnie wielu rolników zmuszonych jest sprzedawać swoją produkcję poniżej kosztów wytworzenia (...), gdyż w tym roku koszty produkcji wzrosły w różnych kategoriach o 200-400 proc." – napisało stowarzyszenie.

Susza zniszczyła uprawy

W dokumencie przekazanym do kancelarii premier Gavrility oraz do mołdawskiego resortu rolnictwa przedstawiciele sektora rolniczego tego kraju sprecyzowali, że szusza i niedobór wody doprowadziły do zniszczenia upraw słonecznika i buraków cukrowych w 60-70 proc. Straty spowodowane przez suszę w przypadku zbiorów kukurydzy na terenie Mołdawii oszacowali na 80-90 proc.

Władze Stowarzyszenia Sektora Rolniczego zaapelowały do rządu o podjęcie pilnych działań służących finansowemu wsparciu sektora, w tym szczególnie udzielenia pomocy małym i średnim producentom rolnym, którym – jak stwierdzili przedstawiciele organizacji - "bez interwencji państwa w ciągu kilku miesięcy grozi bankructwo".

"Obecnie wielu rolników zmuszonych jest sprzedawać swoją produkcję poniżej kosztów wytworzenia (...), gdyż w tym roku koszty produkcji wzrosły w różnych kategoriach o 200-400 proc." – napisało stowarzyszenie.

Susza

Czytaj też: Susza doprowadziła do dużych strat w portugalskim rolnictwie

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023