Informacje
21-06-2022
W stołecznym włoskim regionie Lacjum susza doprowadziła do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej – poinformował szef jego władz Nicola Zingaretti.
Dotkliwa susza panuje w dużej części Włoch.Gubernator Lacjum wyjaśnił, że stan klęski umożliwi natychmiastowe podjęcie pierwszych kroków w ramach walki ze skutkami suszy, a burmistrzowie gmin będą mogli uchwalić przepisy na rzecz ograniczenia zużycia wody. To pierwszy krok – dodał.
Rekordowa susza
"Musimy przygotować się na sytuację, która będzie bardzo krytyczna" – podkreślił Zingaretti. Zaznaczył, że konieczne jest oszczędzanie wody wszędzie, poczynając od gospodarstw domowych. Jak podkreślił, wymaga tego obecny kryzys klimatyczny. Susza panuje także w Polsce.
Problem na północy Włoch
Bardzo poważna sytuacja panuje też na północy Włoch, w dolinie rzeki Pad, gdzie poziom wody jest najniższy od 70 lat. Północne Włochy nawiedziła susza. Od prawie dwóch miesięcy nie padał tam deszcz. Największy stan alarmowy utrzymuje się w Piemoncie i Lombardii. W ostatnich tygodniach deszcz we Włoszech padał w centrum i na południu i nie dotarł do linii Alp. Rezultatem jest poważny spadek poziomu wody w rzekach i jeziorach, zwłaszcza w północno- zachodniej części kraju. Kolejnym, rzadko spotykanym zimą zjawiskiem jest wysokie zagrożenie pożarowe, zwiększone przez porywiste wiatry.
W Treviso spadło o 68 procent mniej deszczu niż zwykle o tej porze roku, w Wenecji i Weronie o 57 procent. W Turynie deszcz nie pada od prawie 60 dni. W miejscowości Roverchiara w regionie Wenecja Euganejska w ciągu miesiąca spadło zaledwie 6 milimetrów deszczu. W Alpach brakuje śniegu. W niektórych górskich miejscowościach nie padał od pierwszych dni stycznia. W rzece Pad poziom wody jest tak niski jak w środku upalnego lata. Podobna sytuacja jest w wielkich jeziorach: Garda i Maggiore.
Kolejnym, rzadko spotykanym zimą zjawiskiem jest wysokie zagrożenie pożarowe, zwiększone przez porywiste wiatry. Związek rolników Coldiretti oświadczył, że susza stała się najpoważniejszą katastrofą dla krajowego rolnictwa, przynoszącą roczne straty w wysokości około 1 miliarda euro.
Czytaj także: Susza na północy Włoch. Nie padało prawie od dwóch miesięcy
PAP/fot. pixabay