O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Susza na południu Europy może być absolutnie rekordowa

susza

Południe Europy może czekać w tym roku najgorsza w historii susza oraz wyjątkowo niebezpieczny i wydłużony sezon pożarów.

UE już teraz finansuje wysyłanie strażaków i sprzętu gaśniczego do Grecji - poinformował wiceszef KE Marosz Szefczovicz.

Susza i pożary na południu kontynentu

"Od roku 2017 obserwujemy w Europie szczególnie intensywne pożary lasów i niestety w roku 2022 sezon pożarów może wpisać się w ten trend" – oznajmił Szefczovicz.

Zmiany klimatyczne, wysokie temperatury, przedłużające się susze sprzyjają pożarom. W 2021 roku z powodu rekordowych fal upałów katastrofalne pożary nawiedziły wiele krajów południa Europy i wybrzeży Morza Śródziemnego w tym Włochy, Grecję, Francję, Albanię Macedonię Północną, Grecję, Hiszpanię, Turcję czy Liban - przypomina Euronews.

W tym roku rząd Włoch ogłosił już stan wyjątkowy dla pięciu regionów z powodu suszy, susza grozi też całej Portugalii po najgorętszym maju od 92 lat.

Szefczovicz uważa, że na dłuższą metę Europa musi nauczyć się lepszego wykorzystywania wody i gospodarowania gruntami, które nie będzie ich wyniszczać oraz zainwestować w uprawę zbóż odpornych na suszę.

susza

Czytaj także: Susza we Włoszech może zablokować produkcję parmezanu

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023