O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Strażacy przez weekend 2,5 tysiąca razy interweniowali z powodu nawałnic

strażacy

Przez weekend strażacy interweniowali 2,5 tysiąca razy, usuwając skutki przechodzącego nad krajem frontu burzowego. 

„W południowo-zachodniej Polsce zalało ulice i budynki, są uszkodzone dachy i samochody” – przekazała starszy strażak Monika Nowakowska-Brynda z Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy mieli pracowity weekend

Przez ostatni weekend strażacy do akcji najczęściej wyjeżdżali na terenie województwa dolnośląskiego. Tam musieli interweniować aż 480 razy. Ich działania polegały m.in. na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i studzienek, czy usuwaniu połamanych drzew i konarów z dróg.

Jak zaznaczyła st. str. Nowakowska-Brynda, tylko w powiecie dzierżoniowskim na Dolnym Śąsku deszcz sięgnął 1130 milimetrów na metr kwadratowy. "Dla porównania jest to wartość średniego opadu dla jednego letniego miesiąca. W związku z zaistniałą sytuacją w powiecie ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy" – podkreśliła.

Regionem, w którym przechodzący front poczynił najwięcej szkód była południowo-zachodnia część kraju, głównie województwa śląskie, opolskie i małopolskie. "Strażacy w tych województwach interweniowali odpowiednio: 415, 367, 225 razy" – zaznaczyła strażaczka.

Te szkody to m.in. zalany tunel na zakopiance. Na Podhalu woda występowała z potoków, wskutek czego podtopione zostały budynki gospodarcze i mieszkalne, głównie w gminie Czarny Dunajec (miejscowości Ciche i Ratułów). "Silne wiatry nie oszczędziły również dachów budynków a przewracające drzewa uszkadzały zaparkowane pojazdy" – dodała st. str. Nowakowska-Brynda.

Straż pożarna przez weekend wypompowywała wody z zalanych piwnic i studzienek oraz usuwali połamane drzewa i konary z dróg.

strażacy

Straż Pożarna będzie miała dużo pracy

Strażaczka przypomniała, że według prognoz IMGW w najbliższym czasie spodziewane są ekstremalne zjawiska pogodowe wraz z tropikalnymi upałami. 
"Prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych burz i gradobicia jest bardzo duże. W związku z powyższym wskazane jest regularne śledzenie prognoz oraz alarmów wydawanych przez meteorologów a także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa" – podkreśliła

Czytaj także: Polscy strażacy powrócili do kraju z misji we Francji

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023